Kaskadowy pomiar prędkości

 

Nadmierna prędkość, czyli jedna z najczęstszych przyczyn wszystkich wypadków drogowych, to zjawisko, z którym policjanci nieustannie walczą. W czwartek, 23 maja, w całym kraju została przeprowadzona akcja Kaskadowy pomiar prędkości, która miała na celu uświadomienie kierowców o szkodliwości i konsekwencjach, jakie niesie ze sobą właśnie nadmierna prędkość.

Do ogólnopolskiej akcji włączyli się także częstochowscy policjanci z ruchu drogowego.

– Funkcjonariusze w ramach działań prowadzili kontrole prędkości, zarówno statyczne, jak i te z wykorzystaniem pojazdów służbowych z wideorejestratorem. Szczególnym nadzorem objęto miejsca, w których najczęściej dochodzi do wypadków. Działania te mają przede wszystkim charakter prewencyjny, natomiast należy pamiętać, że kierowcy muszą stosować się do ograniczeń prędkości i przestrzegać zasad ruchu drogowego – mówi st. asp. Marta Kaczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Całodniowa akcja częstochowskiej drogówki pozwoliła skontrolować niemałą liczbę kierowców.

– W ramach akcji skontrolowano prawie 200 pojazdów, zatrzymano jedno prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym oraz ujawniono prawie 130 wykroczeń – dodaje  oficer prasowy Sabina Chyra-Giereś z częstochowskiej komendy.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na ustawieniu kilku policyjnych patroli oddalonych od siebie na jednym odcinku drogi. Pirat mijający jeden patrol jest przekonany, że nie spotka już policjantów na drodze i przyspiesza, zostając zarejestrowanym przez kolejny patrol. Tego typu kontrole są coraz częstsze i niewykluczone, że niebawem funkcjonariusze znowu będą właśnie w taki sposób sprawdzać prędkość kierowców.

BNO