Kolejne trzy nowe kierunki na UJD!

Władze Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie podczas konferencji prasowej 19 lipca przedstawiły informacje dotyczące nowych kierunków kształcenia.

Dotychczasowi studenci będą mogli kontynuować naukę na studiach II stopnia w dziedzinie kosmetologii oraz turystyki i rekreacji, a osoby, które jeszcze się zastanawiają jaki kierunek I stopnia wybrać, mogą rozważyć nowo otwartą ekonomię. O kierunkach opowiada rektor prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska:

Jednym z najchętniej wybieranych kierunków przez naszych kandydatów jest kosmetologia pierwszego stopnia. Zatem oferta tych studiów drugiego stopnia będzie trafiała do dużej grupy osób. Sporo osób rekrutujemy na rachunkowość i podatki, a to nas ośmieliło do wystąpienia o otwarcie ekonomi.

Jednak to nie jedyne nowe kierunki kształcenia oferowane przez częstochowski uniwersytet, są nimi także pedagogika międzykulturowa z mediacją I stopnia oraz studia jednolite magisterskie w zakresie pedagogiki specjalnej, a także pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Liczba rekrutujących się w porównaniu do roku ubiegłego wyraźnie wzrosła: z 2170 do 2384 kandydatów:

– W tym roku w stosunku do roku ubiegłego wzrost zainteresowania kandydatów jest o 10% większy. Jednak te liczby mogą się zmienić, ponieważ jesteśmy dopiero na etapie, kiedy kandydaci przynoszą dokumenty.

Być może już niedługo prestiż uczelni zwiększy również kierunek lekarski, który jest wyczekiwany przez władze uniwersytetu, ale także przez studentów i kandydatów:

– W przypadku kierunku lekarskiego mamy uchwałę senatu potwierdzającą, że wniosek o ten kierunek jest już gotowy. Jesteśmy na etapie wysyłania go do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Żeby uzyskać uprawnienia do kierunku lekarskiego, musimy mieć również uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie o zdrowiu lub nauk medycznych. Wniosek o uzyskanie tych uprawnień wysłaliśmy w grudniu 2018 roku. Dlatego to wszystko jest w toku.

Jeśli prace legislacyjne zostaną sprawnie przeprowadzone — kierunek będzie mógł zostać otwarty nawet już w 2020 roku.
Dodatkowa rekrutacja na dotychczasowe oraz nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza będzie odbywała się w terminie od 22 lipca do 18 września.

AK