Kolekcja sportowych proporczyków do obejrzenia w Urzędzie Miasta

fot. Radio Fiat

W siedzibie Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 zaprezentowano kolekcję proporczyków związanych z częstochowskim sportem. Obejrzeć ją można w holu wejściowym głównego budynku Urzędu Miasta.

Kolekcja należy od częstochowianina Ignacego Leszka Binerta, który od ponad 30 lat gromadzi proporczyki związane z częstochowskim sportem. O szczegółach mówi Łukasz Stacherczak z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowy.

– Kolekcja nosi nazwę „Sport województwa częstochowskiego w proporczyku” i składa się z trzech działów. Pierwszy to kluby sportowe woj. częstochowskiego, drugi to kluby sportowe miasta Częstochowy, a trzeci dotyczy związków i stowarzyszeń sportowych.

Łukasz Stacherczak wyjaśnia także, w jaki sposób powstała kolekcja.

– Kolekcja, która ma już wymiar historyczny, to efekt zarówno osobistej pasji gromadzenia sportowych pamiątek, jak i pomocy przyjaciół, m.in. działacza sportowego Tadeusza Kapicy. Po zakończeniu ekspozycji w Urzędzie Miasta zbiór zostanie przekazany do Muzeum Sportu Szkolnego, które powstaje przy Szkole Podstawowej nr 54.

Warto nadmienić, że Muzeum Sportu Szkolnego powstaje staraniem nauczyciela akademickiego, a zarazem znanego trenera i działacza sportowego dr. Wiesława Pięty.

MSI