Kolonie Caritas – koniec pierwszego turnusu

Fot. Radio Fiat

Pierwszy turnus koloni organizowanych przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dobiega końca. W dzień przed zakończeniem, w ośrodku Caritas w Poniku została odprawiona Msza św. Dzieci i młodzież modlili się w intencji rodzin, osób potrzebujących, księży a także siebie samych. Mszy przewodniczył ks. Dariusz Chałupczyński, dla którego spotkanie z uczestnikami kolonii było miłym doświadczeniem:

Dla mnie jest to pewnego rodzaju nowość, ale jestem pozytywnie zaskoczony, bo nie spodziewałem się takiej otwartości ze strony dzieci na rzeczywistość duchową. Otwarci są także na słowo, które do nich dociera. Należy to praktykować i potem tym słowem żyć.

Kolonie były możliwe dzięki współpracy częstochowskiej Critas i KRUS. Mogły w nich uczestniczyć dzieci i młodzież ze środowisk wiejskich, których jedno z rodziców jest płatnikiem pełnej składki. W Mszy św. uczestniczył także Piotr Dobosz, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie:

Ta inicjatywa to jedno z wielu przedsięwzięć, które realizujemy jako Kasa. Zorganizowany wypoczynek, taki jak dziś z naszym częstochowskim Caritasem i z uśmiechniętymi dziećmi utwierdza nas w przekonaniu, że jest to właściwe miejsce. Te dzieci przejmą kiedyś gospodarstwa rolne, w których mieszkają. Cieszymy się z tego, że mogliśmy im zapewnić bezpieczne miejsce pobytu podczas wzmożonych prac na polu.

Podczas ponadtygodniowego pobytu na dzieci czeka wiele atrakcji. Organizatorzy oferują m.in. wycieczki piesze i autokarowe, grę w paintball, zawody sportowe, konkursy, jazdę konną a także zwiedzanie okolicznych terenów. Monika Wierzbicka, jedna z opiekunek, mówi o tym, jak wyglądają kolonie w Poniku:

Kolonie organizowane przez Caritas wspólnie z KRUS-em są moim zdaniem najfajniejszymi koloniami. Dzieci są otwarte na wszystko co im proponujemy czyli jest to cały dzień zabawy, konkursów i spotkań. Mamy do dyspozycji wiele pomocy. Dzisiaj jest też taki dzień, że podsumowujemy kolonie i będziemy wręczać nagrody i dyplomy. Ze swojej strony polecam każdemu, kto ma możliwość tu przyjechać.

Kolejny turnus zawita do ośrodka wypoczynkowego Caritasu 21 sierpnia. Uczestnicy będą mogli przez 10 dni cieszyć się świeżym, leśnym powietrzem i spędzić przyjemnie czas.

WB