Koncert pieśni patriotycznych i obchody 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Koncert pieśni patriotycznych w parku Staszica rozpoczął uroczystości związane z 75. rocznicą zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. W niedzielę, 19 maja o godzinie 17.00 uczniowie sześciu szkół zorganizowali obchody, śpiewając polskie pieśni wojskowe związane z bitwą.

Najważniejszą była oczywiście „Czerwone maki na Monte Cassino”, której tytuł nawiązuje do kwiatów rozkwitających w czasie bitwy na zrytych pociskami wzgórzach. Na występie była obecna m.in. Jadwiga Szostak, żona zmarłego w marcu porucznika Edwarda Szostaka, reprezentanta Stowarzyszenia Szare Szeregi, który zainicjował koncert częstochowskich pieśni patriotycznych przed czterema laty.

– Od 14. roku życia mąż był harcerzem i trwał w tej służbie 70 lat. Był bardzo oddany tej idei, uważał, że ideały, takie jak ojczyzna, nauka, cnota to jest najważniejsza sprawa. Jako mąż i ojciec był bardzo dobrym człowiekiem – wspomina ze smutkiem Jadwiga Szostak.

Na koncercie gościła także Anna Bielecka, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Towarzyszyła jej córka Beata Bielecka.

– Czwarty koncert piosenek patriotycznych był wyjątkowo połączony z rocznicą bitwy. Zakończył się piosenką „Czerwone maki…”, najsłynniejszym utworem związanym z tematyką obchodów. Jest to wyjątkowy pomysł, co prawda nie ma wśród nas inicjatora, ale wierzę, że był z nami duchowo – podsumowała Beata Bielecka.

Po godzinnym koncercie wszyscy obecni przenieśli się w al. Sienkiewicza, gdzie miała miejsce zbiórka pocztów sztandarowych oraz organizacji kombatanckich przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Następnie rozpoczął się uroczysty przegląd i powitanie pododdziałów klas mundurowych. Nie zabrakło również odznaczeń Korpusu Kadetów i Apelu Poległych. Na zakończenie złożono kwiaty przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

BNO