Koncert saksofonisty jazzowego w częstochowskiej szkole muzycznej

W Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie 2 grudnia odbył się koncert z cyklu Spotkanie z Absolwentem Szkoły. Gościem spotkania był Michał Bąk – saksofonista jazzowy, kompozytor oraz członek zespołu Happysad, który ukończył tę szkołę w 2010 r.

Uczestnicy spotkania mogli posłuchać znanych kompozycji jazzowych w wykonaniu Michała Bąka oraz jego kolegi, a na koniec zadać kilka pytań, dotyczących między innymi lat nauki w placówce.

– Bardzo ciepło wspominam okres uczenia się tutaj. Jest to fajna szkoła i wiele można się tu nauczyć. Ten czas mocno wpłynął na mnie jako człowieka, poznałem tu wiele fantastycznych osób. Cieszę się, że miałem okazję uczyć się w tym miejscu – mówił artysta.

Uczniowie zapytali Michała Bąka także o to, czy łatwo jest później znaleźć pracę w zawodzie muzyka, na co ten odpowiedział: – To jest różnie, wydaje mi się, że jeśli wcześniej się próbuje, tym łatwiej jest robić coś w zawodzie – oraz dodał – Trzeba też szukać swojego własnego języka.

Repertuar dzisiejszego koncertu absolwenta dotyczył okresu wspomnieniowego saksofonisty oraz jego kolegi, towarzyszącego mu podczas koncertu: – Nie sililiśmy się na nowości, tylko graliśmy dzisiaj to, w czym od zawsze dobrze się czuliśmy. Były to ogólne standardy jazzowe, które można usłyszeć na każdym jam session czy innych koncertach jazzowych.

Koncerty Spotkanie z Absolwentem Szkoły odbywają się w placówce cyklicznie już od dwóch lat. Gościem spotkań był m.in. Zbigniew Alexander Pinderak – śpiewak oraz solista Volksoper w Wiedniu.

Linda Nocoń-Ściebura