Konferencja „Edukacja przez relację – empatia, a „niebieski wieloryb”

W środę 20 września w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta odbyła się konferencja „Edukacja przez relację – empatia, a „niebieski wieloryb”. Skierowana była do rodziców, nauczycieli, wychowawców i uczniów. Konferencja miała na celu stworzenie okazji do przyjrzenia się komunikacji w edukacji, po to, by móc wybrać słowa, które uskrzydlą relacje między nauczycielami, wychowawcami i uczniami, oraz sprawią, że wspólna praca nabierze pozytywnej mocy. O konferencji mówi jeden z organizatorów, Monika Pohorecka z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na terenie miasta Częstochowy:
– Jest to bardzo ważna inicjatywa, bardzo potrzebna. Jak najwięcej tego typu przedsięwzięć powinno być w mieście organizowanych z uwagi na to, że zjawisko przemocy było, jest i niestety będzie. Coraz więcej słyszymy w mediach o różnego rodzaju przypadkach, niestety bardzo przykrych, dlatego podejmujemy tego typu inicjatywy, żeby promować przeciwdziałanie przemocy.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele placówek edukacyjnych z terenu miasta i regionu a także wielu instytucji współpracujących ze szkołami w wychowaniu dzieci i młodzieży. Jednym z nich była Małgorzata Wójcik, Rzecznik Praw Dziecka Towarzystwa Przyjaciół Dziecka Oddział okręgowy w Częstochowie:
– Powinniśmy zwracać uwagę dzieci na to, że empatia i mediacja rówieśnicza to bardzo ważna rzecz, która pomaga przeciwdziałać agresji w szkole, pomaga przeciwdziałać złym zachowaniom wobec dzieci.
Pozytywnie o konferencji wyrażała się również Marta Posturzyńska, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 36 w Częstochowie:
– Przyszłam na konferencję, żeby dowiedzieć się jak można przeciwdziałać przemocy u dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ w przedszkolu bardzo mało się o tym mówi. I żeby nauczyć się wychwycić sytuacje niebezpieczne, które mogą się przydarzyć w domach naszych wychowanków.
Organizatorami konferencji były Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na terenie miasta Częstochowy oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Spotkanie zorganizowano w ramach prowadzonego od wiosny tego roku projektu „Strefa empatii – mediacje rówieśnicze”. Jednym z jego elementów jest szkolenie 60 mediatorów rówieśniczych, którzy mają działać na terenie swoich szkół rozwiązując konflikty i promując język dialogu.

ZD

Skip to content