Konferencja pod hasłem słów św. Jana Pawła II

W najbliższy czwartek, 17 stycznia rozpocznie się w Częstochowie XXIII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych organizowana przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Tematem przewodnim spotkania będą słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas Apelu jasnogórskiego w 1983 r.: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”.

Do udziału w konferencji zaprasza Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. – Zapraszamy wszystkich, którzy tworzą hospicja i opiekę paliatywną w całej Polsce. Przyjeżdżają do nas osoby z różnych stron kraju, które chcą skorzystać z mocy tego miejsca, jaką można uzyskać na Jasnej Górze. Wykłady konferencyjne będą w dużym stopniu dotyczyć duchowości i etyki w opiece paliatywnej. W hospicjum bardzo mocno akcentujemy fakt, że człowiek jest całością, którą tworzą ciało i dusza. Dzięki środkom medycznym stosunkowo łatwo jest opanować ból fizyczny. Znacznie trudniej jest zająć się duszą – przyznała Anna Kaptacz.

Podczas konferencji będą poruszane również zagadnienia dotyczące terapii objawowej pacjentów objętych opieką paliatywną, opieki paliatywnej nad pacjentami z chorobami nienowotworowymi oraz komunikacji z chorymi nieuleczalnie. W czwartkowe południe konferencję rozpocznie Walne Zebranie Członków Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej. W sobotę, 19 stycznia organizatorzy zapraszają na Pielgrzymkę Hospicjów Polskich i Mszę św. w intencji hospicjów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Sesje warsztatowe będą odbywać się w hotelu ARCHE.

Program konferencji jest dostępny TUTAJ.

Maciej Orman