Fot. Radio Fiat

Najnowsza historia konnych patroli policyjnych w Częstochowie sięga 1999 roku. Ich głównym zadaniem jest obserwowanie terenów miejskich oraz zielonych na terenie miasta. Ponadto służba konna wiąże się z zabezpieczaniem imprez masowych, takich jak np. mecze i koncerty.

Obecnie w zespole znajduje się 12 koni i tyluż jeźdźców. Praca z tymi zwierzętami nie jest łatwa i wymaga specjalnych przeszkoleń, ale daje też wiele satysfakcji. Niestety nie każdy koń może pełnić służbę w policji.

– Koń przeznaczony do służby musi być odważny, nie może gwałtownie reagować na głośne krzyki, wybuchy petard czy próby przestraszenia. Nie będzie mógł wtedy uciekać. Może podjąć taką próbę, ale rolą jeźdźca jest odpowiednie prowadzenie i zachowanie konia. Wiadomo, że są to zwierzęta stadne, więc podczas patroli staramy się dobierać młode konie ze starszymi, bardziej doświadczonymi – mówił asp. szt. Karol Molenda z Zespołu Konnego Częstochowa.

Każde zwierzę wstępujące do częstochowskiej służby musi być zaznajomione z siodłem i mieć od 3 do 6 lat. Muszą być to konie ras szlachetnych, które u hodowcy lub sprzedawcy przeszły wstępne badania oceniające zdolność do wykonywania czynnej służby.

– Pierwszy etap szkolenia konia trwa 252 dni, w cyklu tygodniowym, pięć dni w tygodniu, cztery godziny dziennie. Jego nauka trwa pół roku, ale jeśli okazuje się, że był chory lub wystąpiły po drodze jakieś nieprawidłowości, przedłużamy takie szkolenie do roku i jeszcze trzy miesiące dłużej. Ważne jest dobre poznanie zwierzęcia, zdobycie jego zaufania oraz odpowiednie podejście. Dopiero po tym można rozpocząć szkolenie  – podkreślał mł. asp. Agnieszka Mordal, ogniwko konne Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

W Polsce istnieje obecnie sześć zespołów policji konnej. Jak mówi Rafał Zemła, zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, od 1 lutego bieżącego roku zespoły z Częstochowy i z Chorzowa zostały połączone, tworząc jedną scentralizowaną grupę konną, patrolującą różne miejsca województwa śląskiego:

– Obecnie służbę na terenie województwa pełni 11 koni. Jeden jest w trakcie szkolenia. Ogniwo policji konnej w Częstochowie w ramach pracy, pełni służbę patrolową na terenach pobliskich gmin, czyli Janowa, Olsztyna oraz Blachowni. Bierze też udział w zabezpieczaniu imprez masowych na terenie całego województwa śląskiego. Nasze konie można najczęściej spotkać w okresie weekendowym przy Parku Jasnogórskim, Promenadzie Niemena oraz  Lasku Aniołowskim.

Od czasu powstania Ogniwa Policji Konnej zwiększyła się liczba patroli, zarówno w mieście jak i powiecie. Poza Częstochową, jednostki konne Policji działają również w Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Tomaszowie Mazowieckim oraz w Warszawie.

BNO

Skip to content