Konkurs wiedzy o Częstochowie

W Muzeum Częstochowskim odbył się finał konkursu historycznego o dziejach Częstochowy i regionu. W teście pisemnym i odpowiedzi ustnej wzięło udział 20. uczniów z powiatu częstochowskiego i nie tylko.

Konkurs „Czy znasz historię Częstochowy i regionu częstochowskiego” zorganizowano już po raz 19. Od kilkunastu lat cel jest jeden – zachęcenie młodego pokolenia do poznawania historii, a szczególnie jej mało znanych dziejów. Więcej na temat idei konkursu, mówi Tomasz Szczygłowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 w Częstochowie.

– Konkurs organizujemy razem z kolegą Jackiem Jędryką. Jesteśmy historykami, których pasją jest poznawanie regionu Częstochowy. Kochamy historię lokalną i chcieliśmy, aby nasi uczniowie także ją pokochali. Konkurs jest sposobem na przybliżenie im pewnych fragmentów historii. Jak widać, nasz pomysł spodobał się młodzieży. Co roku mamy ponad setkę uczestników.

Pierwszy etap konkursu odbył się w szkołach, gdzie dzieci i młodzież z klas 4-6 oraz 7-8 szkół podstawowych pisali test wewnętrzny. Kilkoro najlepszych uczniów przeszło do kolejnego etapu i ponownie zmierzyło się z pytaniami. Po sprawdzeniu testów organizatorzy wybrali dziesięcioro uczestników z każdej grupy wiekowej, kwalifikując ich do trzeciego, ostatniego etapu. Przed spotkaniem pisemnym finaliści wzięli udział w warsztatach, o których mówi Martin Michalik ze SP nr 42 w Częstochowie.

– Interesuję się historią Częstochowy, dlatego wziąłem udział w tym konkursie. Na warsztatach przygotowywaliśmy się do finału, a szczególnie do części ustnej. Pokazywane były różnego rodzaju bronie i wiele ciekawych rzeczy z zasobów Muzeum Częstochowskiego.

O konkursie mówi także inny finalista Bjorn Szmerdt. Uczeń twierdzi, że historię należy znać, ponieważ jest ona powrotem do własnych korzeni.

– Są osoby, które nie wiedzą, co działo się w Częstochowie kilkadziesiąt lat temu. A ten konkurs trochę zmusza ich do poznania tej historii. Mnie bardzo interesują tematy związane z naszym miastem, a udział w konkursie międzypowiatowym to dodatkowy atut.

Tegoroczna edycja konkursu oscylowała wokół zagadnień dotyczących udziału częstochowian w Bitwie Warszawskiej. Wręczenie nagród dla laureatów już 27 marca w Muzeum Częstochowskim.

ABK