Niebawem kominiarze przeprowadzą przeglądy w celu inwentaryzacji urządzeń grzewczych. Kontrole odbędą się w ramach porozumienia Województwa Śląskiego z organizacjami kominiarzy.
O tym, w czym ma pomóc kontrola mówi Roman Adamus, prezes Spółdzielni Pracy Kominiarzy w Częstochowie:

– Program rządowy przewiduję, żeby przeprowadzić wśród mieszkańców każdej gminy i miasta inwentaryzacje pieców jakie są używane w danym budynku. Ta inwentaryzacja ma pomóc zdecydować jakie pieniążki musieli by zagospodarować na wymianę zużytych pieców, by można było ograniczyć problem niskiej emisji. W projekcie jest przewidziane, że kominiarz będzie protokoły z takiej kontroli przekazywał do odpowiedniego urzędu. Potem w zależności od tego jakie te wyniki by były, odpowiednie urzędy będą kierować pieniążki na to by pomóc mieszkańcom przy wymianie kotłów.

Kominiarze będą zaopatrzeni w dobrze widoczny identyfikator oraz będą zobowiązani posiadać też kserokopię porozumienia będącego podstawą kontroli. Roman Adamus wyjaśnia, że najlepszym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych jest posiadanie pomp ciepła:

– Na dzień dzisiejszy najlepszym rozwiązanie są pompy ciepła czyli czysto i ekologiczne. Uchwała antysmogowa województwa śląskiego przewiduję do 2023 roku wymianę wszystkich starych źródeł ciepła, które nie spełniają wymogów piątej klasy kotłów oraz projektu EcoDesign. Takie zadanie zostało w pełnym sensie przekazane kominiarzom, żeby zinwentaryzować. Kominiarz musiałby wejść na budynek, sprawdzić jakie piece są w nim używane, czy kotły, które są w nim zamontowane spełniają te normy. 

Analiza tych danych pozwoli na podjęcie dalszych działań, aby ulepszyć jakość powietrza w całym województwie. Kominiarze także apelują o rozsądek w korzystaniu z tzw. junkersów.

– Popularnie są nazywane junkersami, ale to są gazowe podgrzewacze różnych firm. Mają za zadanie jedną rzecz, podgrzać wodę, z której korzystamy do mycia, kąpieli. Nie są to urządzenia doskonałe. Wymagają one od użytkowników zdrowego rozsądku. Pierwszą rzeczą, o której ludzie zapominają to doprowadzenie powietrza do spalania. Każdy z nas próbuję oszczędzać. Zakładamy szczelne okna, docieplamy budynki i robimy z nich termosy. Potem się okazuję, że powietrze do spalania jest zaciągnięte przez wentylacje albo przez przewód spalinowy junkersa i spaliny zamiast wydostać się na dach pozostają w łazience. Mamy sporo takich przypadków kiedy ktoś zostaję w wannie albo jest podtruty albo traci swoje życie. Korzystać, jeśli jest do tego infrastruktura, czyli odpowiednia ilość przewodów kominowych, z podgrzewaczy wody, takich które są z zamkniętą komorą spalania. One pobierają powietrze do spalania i wyprowadzają spaliny na zewnątrz czyli są bezpieczne dla lokatorów. – wyjaśnia Roman Adamus.

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu urządzeń grzewczych czy stanu komina oraz jego okresowemu czyszczeniu. Dzięki kontrolom można uniknąć wielu tragedii.

Foto źródło: pixabay.com

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content