Koronawirus – co i jak z testami

Fot. Radio Fiat

Gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku to objawy charakterystyczne dla koronawirusa. Choć w niektórych przypadkach diagnoza dotyczy innych chorób, część osób decyduje się na wykonanie testu. W Częstochowie można wykonać je w kilku punktach.

Jeżeli u pacjenta wystąpią określone symptomy, powinien zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W przypadku podejrzenia koronawirusa lekarz zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl oraz przekazuje pacjentowi informację o mobilnych punktach pobrań tzw. drive-thru. Osobę z podejrzeniem zakażenia medyk zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, wypełniając odpowiedni formularz w systemie gabinetowym lub w aplikacji gabinet.gov.pl. Częstochowianie z punktu drive-thru mogą skorzystać m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. N.M.P, o czym mówi dyrektor placówki Zbigniew Bajkowski.

– Osoby, które zostały zakwalifikowane do zrobienia testu, przyjeżdżają do punktu drive-thru własnym samochodem. Wykonanie testu finansowane jest z Narodowego Funduszu Zdrowia. Istnieje możliwość wykonania takiego badania także bez skierowania lekarskiego. W takim przypadku jest ono płatne.

Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie tłumaczy, że testy drive-thru wykonać można również w punkcie przy ul. Mickiewicza codziennie w godz. 8-11 oraz dodatkowo we wtorki i czwartki w godz. 18-20.

– Wykonujemy badania genetyczne PCR w kierunku obecności koronawirusa. Pacjenci podjeżdżają bezpośrednio pod punkt i bez wysiadania z samochodu mają pobierany wymaz. Skierowania na przeprowadzenie testu od lekarza rodzinnego, widnieją w naszym systemie elektronicznym.

Każdy, kto wybiera się na pobieranie wymazu z noso-gardzieli, powinien zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem. O wyniku testu poinformowany zostaje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej oraz pacjent, który wiadomość otrzymuje także za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli wynik jest pozytywny, lekarz rodzinny informuje o tym pacjenta. Wskazuje również na konieczność udania się do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego. Lekarz POZ przekazuje także informację do szpitala z oddziałem zakaźnym o fakcie skierowania pacjenta z potwierdzonym COVID-19. W szpitalu podejmowane są decyzje o przyjęciu danej osoby, rozpoczęciu jej izolacji w izolatorium (przebywają tam m.in. osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, aby nie narażać na zakażenie najbliższych) lub też rozpoczęciu izolacji domowej.

ABK

Skip to content