„Korytarz życia” i jazda „na suwak” obowiązkiem każdego kierowcy

Z dniem 1 listopada wchodzą w życie zmiany w przepisach dla kierowców, dotyczące obowiązku tworzenia „korytarza życia”. Tworząc taki korytarz, każdy z nas pomaga w ratowaniu czyjegoś życia. Ustępując miejsca, warto mieć na uwadze, że dzięki naszemu sprawnemu zachowaniu, pogotowie ma większe szanse na uratowanie czyjegoś życia.

– „Korytarza życia” to nic innego jak pozostawienie wolnej przestrzeni dla pojazdów służb ratowniczych, poruszających się w korku, między stojącymi samochodami. W przypadku, gdy kierujący jedzie lewym pasem ruchu, zjeżdża na lewy pas jezdni, a kierowca z prawego pasa ruchu – na prawy – tłumaczyła nadkomisarz Katarzyna Zomerfeld z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Jednocześnie policja apeluje do wszystkich kierowców o roztropne i odpowiedzialne zachowanie podczas sytuacji, w których należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym:

– Jeśli widzisz, że droga, którą jedziesz, zaczyna się korkować, zjedź na bok z pasa ruchu, po którym się poruszasz. Nie czekaj, aż usłyszysz sygnały ostrzegawcze – zjedź i zostaw miejsce dla służb ratowniczych! Twoje działanie usprawni dojazd na miejsce zdarzenia i może przyczynić się na zwiększenie szans na przeżycie dla poszkodowanych.

Zmiana w przepisach dotyczy także jazdy na tzw. suwak, czyli zachowania kierowców w przypadku zmniejszenia dostępnych pasów ruchu. Ma to wymusić wśród kierowców zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu tak, aby uniknąć zatorów na zwężeniu drogi.

BNO
Fot.: korytarzzycia.pl