Korzenie naszej religijności – podsumowanie Raportu Jasnogórskiego 2016

 

DSCF9678x

Po raz dziewiąty i zarazem ostatni Sala Rycerska stała się przestrzenią dla teologicznych dysput. Raport Jasnogórski 2016, czyli cykl debat nawiązujących do wielowiekowej tradycji, dobiegł końca. Przez dziewięć miesięcy, zaczynając od 27 września, podejmowano tematy związane z życiem Kościoła, współczesną religijnością Polaków i problemami społeczeństwa, a przede wszystkim zebrano wnioski i refleksje dotyczące programu zawartego w Ślubach Jasnogórskich.

W czasie dziewiątego spotkania na Jasnej Górze, podsumowano Raport Jasnogórski i uroczyście zaprezentowano oryginał Aktu Oddania Matce Bożej z 3 maja 1966 roku. Ostatnią debatę, tak jak i poprzednie, poprowadził Jan Pospieszalski. W dyskusji wzięli udział: abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Barbara Stanisławczyk – prezes Zarządu Polskiego Radia, s. Alicja Rutkowska – teatrolog, pedagog, koordynator ośrodków katechumenalnych, o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów oraz Rafał Porzeziński – Dyrektor Programu I Polskiego Radia.

O. Michał Legan podsumował Raport Jasnogórski:

– Po dziewięciu miesiącach debat okazało się, że musimy zakończyć swoją przygodę, która się udała. To była piękna przygoda. Dziewięć debat, na których gościło przynajmniej 2 i pół tysiąca widzów, około sześćdziesięciu osób na scenie, ośmiu biskupów, dziewięć małżeństw, i… czterdzieści tysięcy odsłon w serwisie YouTube! Większość widzów obejrzała godzinną debatę od a do zet! I w końcu dziewięć bardzo ważnych tematów, które są paletą wszystkich polskich problemów.

Abp Stanisław Gądecki podkreślał znaczenie Ślubów Jasnogórskich, zarówno kiedyś, jak i dziś:

– Akt ślubowania jasnogórskiego miał niezwykłą wagę. To on otwierał drogę do innej wolności. Stanowił fundament odbicia się duchowego po okresie II wojny światowej. Jeśli przekroczy się warstwę wewnętrzną, słowną, łatwo zauważyć, że odnosi się także do życia naszego narodu w obecnym czasie. Bo cóż się zmieniło? W sensie obrony życia ludzkiego. Nic. Wszystkie zasady, które tam zostały przypomniane, ważne były wtedy i są ważne dzisiaj.

DSCF9663x

Podobnie metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, uważa, że takie debaty jak dziewięć spotkań w ramach Raportu Jasnogórskiego, są społeczeństwu potrzebne, bo dotykają istotnych dla ludzkości spraw:

– To nie jest tylko jakiś papier zapisany kolorowym tekstem. To są świadkowie i ich działania ich serca, ich wiary. Dlatego odbieramy to dzisiaj jako zobowiązanie dla nas i dla przyszłych pokoleń. Te zobowiązania się nie kończą.

Wśród wielu ważnych i cennych głosów, w dziewiątej, podsumowującej Raport debacie, pojawił się głos kobiecy – głos siostry Alicji Rutkowskiej, która zwróciła uwagę na inny aspekt tego typu inicjatyw:

– Dzięki temu można odkryć na nowo maryjność. Do tej pory zawsze nam się kojarzyła z ruchem sanktuaryjnym. A Maryja zawsze wskazuje na Jezusa. Maryja nas uczy Jezusa. A Jezu z kolei tak umiłował Kościół, że wskazuje na Kościół. I dlatego sobie pomyślałam, że te debaty na nowo odkrywają nam korzenie. Korzenie naszej religijności.

W Raporcie Jasnogórskich można było usłyszeć wiele głosów. Głosów czasem odmiennych, ale zawsze równie istotnych, bo wnoszący nową perspektywę i podkreślający znaczenie debat. Rozmowa po raz kolejny, i z pewnością nie ostatni, okazała się podstawową potrzebą społeczeństwa świadomego. Świadomego swojej tożsamości.

DSCF9679x

 

SW

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content