Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski kolejnym kościołem stacyjnym

W sobotę, 13 kwietnia w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odprawiono uroczystą Mszę św., której przewodniczył proboszcz parafii ks. Andrzej Stępień. Kościół ten stał się tym samym kolejną stacją modlitewną w ramach inicjatywy metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo.

Zgodnie z ideą kościołów stacyjnych, kolejne świątynie w mieście stają się „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, do którego to kościoła pielgrzymują wierni całego miasta. Mówi ks. Andrzej Stępień:

W przededniu Niedzieli Palmowej zbiega się to z naszymi rekolekcjami wielkopostnymi, które przygotowują nas do przeżywania tajemnic paschalnych, męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. I w tym dniu wraz z całą archidiecezją zatrzymujemy się tu, poprzez błogosławione fale Radia Fiat w tym naszym kościele stacyjnym. Aby poprzez modlitwę, poprzez adorację, poprzez kontemplacje Męki Pańskiej, jak najpełniej przygotować się do Świąt. Czyni to nie tylko nasza parafia. Dziś, gdy jest dzień stacyjny w naszej świątyni jest sprawowany sakrament pokuty i pojednania. I to też jakiś rys tego kościoła stacyjnego. Pojednania z Bogiem, pojednania z Kościołem, pojednania z drugim człowiekiem. I nawiązujemy w ten sposób do tej starożytnej tradycji pierwszych chrześcijan.

W wygłoszonej homilii, rekolekcjonista ks. Lucjan Nowakowski, zaznaczał, że Bóg działa nieustannie w życiu człowieka:

– Czy nie jest trudne nie mieć sensu w życiu, nie mieć pokoju w sercu, nie mieć radości, nie wiedzieć po co mam wstać i się ubrać i żyć dalej. W nocy, w ciemnościach, bez Boga. Pan Bóg cię widzi. Ezechiel prorok mówi, wybrał ciebie, zna twoje imię, twoje życie, twoje serce, twoje pragnienia, twoje marzenia. Pan Bóg cię słyszy, rozumie, nawet twoje dziwactwa. Pan Bóg cię kocha. Bóg działa nieustannie w twoim życiu, czy jesteś tego świadomy, a najczęściej nie jesteś tego świadomy. Puls, to, że bije nasze serce, to znak jego miłości, jego troski o nas. Gdyby ją wycofał, przestałoby bić. Chodzi o to, żebyśmy otwarli się na Boże słowo, na jego moc, na jego łaskę. Uwierzyli Bogu, uwierzyli jego miłości, uwierzyli, że mnie wybrał, że Ezechiel, mnie nie kłamie i, że nieustannie mnie chroni na ścieżkach mojego życia.

Kościołem stacyjnym ustanowionym na dzień 14 kwietnia jest Bazylika Jasnogórska. Modlitwa w kościołach stacyjnych potrwa do 17 kwietnia.

PG