Kościół stacyjny Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Rozpoczął się ostatni tydzień pielgrzymowania do kościołów stacyjnych w Częstochowie. W niedzielę, 7 kwietnia modlitwę stacyjną w intencji powołań kapłańskich podjęli wierni w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, rozpoczynając rekolekcje wielkopostne.

Proboszcz ks. Janusz Wojtyla, odnosząc się do życiorysu patronów parafii, powiedział, że życie każdego z nas jest walką. – Wojowaniem jest życie człowieka. Życie chrześcijanina to walka duchowa ze swoimi słabościami i grzechami, dążenie do tego, żeby ostatecznie zwyciężył w nas Chrystus.

Ks. Janusz Wojtyla podkreślił również, że zbieżność modlitwy stacyjnej z pierwszym dniem rekolekcji parafialnych jest dziełem Opatrzności, ponieważ obie okoliczności są czasem zatrzymania. – Pierwsza nauka rekolekcyjna jest zachętą do tego, byśmy potrafili zatrzymać się w zabieganym świecie, w którym zmusza się nas do tego, żeby być mrówkami zapatrzonymi w dół, jak powiedział rekolekcjonista w jednym z przykładów, zajętymi pracą od rana do nocy, bez świadomości tego, że czeka nas wieczność. Modlitwa stacyjna i czas rekolekcji sprzyjają tej refleksji.

Nauki rekolekcyjne głosi ks. Mariusz Łydżba, proboszcz parafii św. Wojciecha w Iwanowicach Dużych. W kazaniu pasyjnym podczas nabożeństwa Gorzkich Żali rekolekcjonista mówił, że najlepszym miejscem spotkania z Chrystusem jest nasze serce i sumienie. – To wyjątkowe sanktuarium człowieka, gdzie może przebywać sam na sam z Bogiem, gdzie rozbrzmiewa Boży głos. Otwórzmy więc Chrystusowi drzwi naszego serca. Otwórzmy się tacy, jacy jesteśmy, z naszymi grzechami. Pokażmy Mu rany, by On nas uzdrowił, dotykając swoim miłosierdziem. Nie bójmy się wymagań, które może nam postawić. (…) Biada tym ludziom, którzy może nie odrzucają spotkania z Chrystusem, ale odkładają je na później. Nie zdają sobie sprawy, jak wiele mogą stracić – przestrzegał ks. Mariusz Łydżba.

W poniedziałek, 8 kwietnia świątynią stacyjną jest kościół św. Urszuli Ledóchowskiej przy ul. Gajowej. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00.

Maciej Orman