Kościół św. Zygmunta – drugim kościołem stacyjnym w Częstochowie

Kościół św. Zygmunta Męczennika był drugim z czterdziestu kościołów stacyjnych, ustanowionych na czas Wielkiego Postu przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo. W czwartek, 7 marca odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. Mateusz Ociepka, wikariusz parafii św. Zygmunta.

Ks. Ociepka podkreślał ideę pielgrzymowania do kościołów stacyjnych. – Jest nią między innymi adoracja Najświętszego Sakramentu. W naszej parafii już od wielu lat adoracja trwa przez cały dzień.

Od środy w parafii trwają rekolekcje wielkopostne. Głosi je o. Nikodem Sobczyński, bernardyn, proboszcz parafii św. Jana z Dukli w Częstochowie.

– Przykazania kościelne mówią, że każdy katolik jest zobowiązany przynajmniej raz w roku wyspowiadać się i w okresie Wielkanocy przyjąć Komunię św. Ale czy to wystarczy, aby odpowiedzieć Chrystusowi na zaproszenie? Czy spowiedź raz w roku wystarczy, by naprawdę szczerze i dogłębnie się nawrócić? Pragnę zaznaczyć, że staję przed wami nie tylko jako spowiednik, ale też jako ten, który sam korzysta ze spowiedzi – mówił w kazaniu o. Sobczyński.

Jak zaznaczał o. rekolekcjonista, sakrament spowiedzi jest często błędnie pojmowany przez wiernych.

– Pan Jezus powiedział do Apostołów po swoim zmartwychwstaniu: „weźcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy – są im opuszczone, a którym zatrzymacie – są im zatrzymane”. W ten sposób ustanowił ten nietypowy sakrament miłosierdzia, aby człowiek ochrzczony mógł podnieść się na nowo po upadku w grzech. Zatem spowiedź to nie jest wymysł Kościoła ani kapłana, który ciekaw jest, jak żyją inni ludzie. Sakrament pokuty i pojednania ustanowił Bóg. To On zaprasza człowieka, aby wchodził w intymną relację z Tym, który jest jego Stwórcą – podkreślił o. Sobczyński.

Program pielgrzymowania i odwiedzania kościołów stacyjnych przewiduje adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź oraz Eucharystię z nauką wielkopostną. W piątek, 8 marca trzecią stacją będzie kościół św. Kazimierza. Pełna lista kościołów stacyjnych znajduje się na stronie Archidiecezji Częstochowskiej www.archiczest.pl.

BNO