Koty opanowały Bibliotekę

web_koty

Koty opanowały dziś (17 lutego) Bibliotekę. W Filii numer 10 Miejskiej Biblioteki przy ul. Michałowskiego 20 zaroiło się dziś od kotów, a wszystko za sprawą obchodzonego Międzynarodowego Dnia Kota. Kotami stali się pracownicy Biblioteki, a także goście jakimi były przedszkolaki.

– Data święta stała się dla nas inspiracją do przygotowania kocich zajęć. Czytamy bajkę o Kotce Milusi, ale także malujemy buźki dzieciakom na wzór kotków. O 12 odbędzie się spotkanie z weterynarzem, który odpowie na pytania najmłodszych np. o pielęgnacje czworonożnych przyjaciół. Warto jednak zauważyć, że najmłodsi zainteresowani są pupilami nie tylko przy okazji takich dni jak ten. Chętnie na co dzień wypożyczają książeczki właśnie o losach psów czy kotów – mówi Grażyna Gorlo – kierownik filii bibliotecznej numer 10 w Częstochowie. 

Bajkę o kotce Milusi przeczytała przedszkolakom Halina Nalichowska – pracownik Biblioteki, angażując przy tym najmłodszych. Były nie tylko tylko piękne obrazki, ale także pytania o kocie życie. Zalety zajęć w Bibliotece doceniają nauczycielki. Ich zdaniem one nie tylko rozwijają, ale przede wszystkim uczą przez zabawę.

– W Bibliotece bywamy dość często. Współpraca między naszą placówką a Biblioteką jest bardzo dobra, stąd chętnie odpowiadamy na zaproszenia na takie akcje i razem z najmłodszymi przybywamy na spotkania. Dla przedszkolaków już samo wyjście do Biblioteki jest ogromnym przeżyciem i bardzo się na nie cieszą – tłumaczy Katarzyna Jarzyna z Przedszkola numer 15 im. Jana Pawła II w Częstochowie. 

Najmłodsi dotarli do Biblioteki razem ze swoimi pluszowymi kotkami. Został im ogłoszony konkurs plastyczny. Ich zadaniem jest namalowanie kota i przyniesienie rysunku do Biblioteki. Na każde dziecko czekać będzie nagroda, na tle której dzieciaki już dostały kota. W Polsce Międzynarodowy Dzień Kota obchodzony był po raz pierwszy 19 lutego 2006 roku z inicjatywy Miesięcznika „Kot” i Cat Club Łódź. Wojciech Albert Kurkowski, pomysłodawca obchodów takiego nietypowego święta, przy okazji propaguje akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”.