Uroczystości na Jasnej Górze fot. Radio Fiat

Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian miały miejsce na Jasnej Górze w niedzielę, 5 lipca. Z tej okazji w duchowej stolicy Polski pojawili się Kresowianie i ich potomkowie, przedstawiciele organizacji kresowych oraz władz państwowych i samorządowych.

Spotkania od wielu lat gromadzą osoby złączone dziedzictwem Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. W tym roku wydarzenie przybrało szczególnego wymiaru:

-Co roku się tutaj spotykamy, żeby modlić się za naszych przodków i przyszłość Kresów, ale dziś jest wyjątkowa okazja, poświęcenie tablic ofiarowanych ofiarom ludobójstwa na kresach i sprawiedliwym Ukraińcom, pomagającym Polakom uniknąć śmierci. Takich tablic jest w Polsce bardzo mało i są bardzo ważne. 

– mówił przed rozpoczęciem uroczystości Adam Kiwacki, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów południowo-wschodnich w Częstochowie.

O godzinie 9:30 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył bp Ignacy Dec. Biskup senior diecezji świdnickiej wygłosił także homilię:

-Deptanie Bożych przykazań miało miejsce tak bardzo wyraźnie w czasie II wojny światowej, gdy dopuszczano się czynów ludobójstwa, tak też się działo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej podczas II wojny światowej. Szukamy dzisiaj drogi pojednania, ale, moi drodzy, warunkiem pojednania jest przyznanie się do winy, do grzechu, jest poznanie prawdy historycznej, o wydarzeniach, o zbrodniach. Moi drodzy, toczy się w dzisiaj w świecie wielki spór o prawdę. Niektórzy nam wmawiają, że prawdy obiektywnej nie ma, że każdy ma swoją prawdę, albo raczej mniemanie, pogląd o świecie, o wydarzeniach, o sobie samym. Jeśli nie ma prawdy obiektywnej, prawdy dla wszystkich, to wszystko jest dozwolone, to tym samym jest zabijanie, co i ochrona życia.

Na pielgrzymkę przybyli m.in.: Andrzej Dera, minister, pełnomocnik Prezydenta RP Andrzeja Dudy; Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego; Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych; Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości; Beata Kempa, poseł do Parlamentu Europejskiego; czy dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

Po Mszy św. nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablic w hołdzie Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947 oraz sprawiedliwym Ukraińcom, którzy udzielili swoim polskim sąsiadom pomocy i schronienia. Tablice zostały umieszczone przy Kaplicy Pamięci na Jasnej Górze.

Podczas uroczystości minister Andrzej Dera odczytał specjalny list od prezydenta Andrzeja Dudy:

-Odsłaniane dziś w Duchowej Stolicy Polski tablice mają upamiętnić te wydarzenia, ale także oddać hołd tym sprawiedliwym Ukraińcom, którzy udzielili pomocy i schronienia swoim polskim sąsiadom.  Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy od lat czynią wiele, aby zachować w naszej zbiorowej pamięci dziesiątki tysięcy niewinnych kobiet, dzieci i mężczyzn, którzy w latach 1939-1947 ponieśli najwyższą ofiarę.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska odczytała treść listu napisanego przez Marszałek Sejmu RP, Elżbietę Witek:

-Dziś, mówiąc o nacjonalistycznych zbrodniach, oddajemy cześć nie tylko ofiarom, ale także bohaterskim Ukraińcom, pomordowanym Polakom i sprawiedliwym Ukraińcom jesteśmy winni niezatartą pamięć i hołd.

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych:

-Odsłaniane dzisiaj w duchowej stolicy Polski tablice mają upamiętnić te wydarzenia, ale także oddać hołd tym sprawiedliwym Ukraińcom, którzy udzielili pomocy i schronienia swoim polskim sąsiadom. Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy od lat czynią wiele, aby zachować w naszej zbiorowej pamięci dziesiątki tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy ponieśli najwyższą ofiarę. Przywracacie im państwo godność, odnajdując ich nazwiska, prezentując wspomnienia, i tak jak dzisiaj, odsłaniając tablice i pomniki pamięci.

Swoje wzruszenie wyraził Szczepan Siekierka, honorowy prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów:

-Ja stojąc tu przed państwem nie ukrywam, że jestem bardzo poruszony, że dano mi doczekać takiej uroczystości. Przeżyłem 92 lata. Za to z całego serca dziękuję Najwyższemu Twórcy tego świata. Dziękuję. Z Panem Bogiem.

Danuta Skalska, rzecznik światowego kongresu kresowian, podkreśliła jak ważne jest propagowanie wiedzy historycznej wśród nowych pokoleń:

-Myślę o pracy z młodzieżą, bo przecież im trzeba przekazać tę prawdę, wiedzę szczególną, której byli pozbawieni przez wiele lat. Coś drgnęło, dobrze, że jest internet, który czasami jest przekleństwem, ale równocześnie stwarza możliwość sięgnięcia w dowolnej chwili do tej wiedzy, która normalnie byłaby niedostępna. Młodzież jest ciekawa prawdy i wydarzeń z historii, więc sięga po tę wiedzę. I bardzo dobrze, bo dzięki temu rośnie nam pokolenie młodych, świadomych tego co było i czego należy się strzec w przyszłości.

22 lipca 2016 r. Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

JS/KG/BPJG

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content