Krzysztof Zanussi w AJD

Krzysztof Zanussi w AJD glowne

„Strategie życia, czyli jak zjeść ciastko i je mieć” to tytuł najnowszej książki Krzysztofa Zanussiego, która stała się impulsem do zorganizowana spotkania z wybitnym reżyserem w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Twórca, bez którego polskie kino nie osiągnęłoby tak wielkiego rozmachu artystycznego pojawił się dzisiaj (15 grudnia) w auli Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego przy al. Armii Krajowej, by poruszyć zagadnienia dotyczące ludzkiego bytu. Krzysztof Zanussi mówił na czym polega pytanie zadane w jego najnowszym dziele, a także opowiedział o swoich inspiracjach duchowych:

Pytanie to dotyczy kwestii związanych z tym, jak pogodzić nasze pragnienie bycia z pragnieniem posiadania. Chcemy mieć i chcemy być. Oczywiście święci mogą tylko być, ale pozostali z nas szukają kompromisu i ja opowiadam właśnie o tym kompromisie. Jak w życiu wygląda tego typu dylemat i jakie są jego – dobre i złe konsekwencje. Jest taka – często dosyć rozwijana – dziedzina takiej sokratejskiej refleksji nad życiem, w której szukamy podstaw do uzasadnienia czymś własnych wyborów. Do znalezienia odpowiedzi na pytanie, które z nich są dobre, a które złe oraz co nas prowadzi do rozwoju, a co do upadku. Nauczyłem się tego typu pogadanek o życiu w czasie, kiedy jeździłem po Stanach Zjednoczonych, do dzisiaj zresztą bywam tam zapraszany. Widać jest na to zapotrzebowanie, dlatego chętnie się na to godzę, czasem ilustruję to kawałeczkami filmów. Tego typu momenty zastanowienia potrzebne są każdemu. Myślę, że obecnie żyjemy w czasach przemiany, wobec czego wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, gdzie istnieje sfera ducha. Oszołemienie zamożnością, która do nas przyszła i całą otaczającą nas cywilizacją, która jest cudowna, jednak czasami mąci ludziom w głowie, powoduje, że nie zdają sobie oni sprawy z tego, że są wartości inne – większe niż wszystko to, co wynika z posiadania. Te proste rzeczy trzeba przypominać każdemu pokoleniu. Dlatego ja również próbuję to robić – wyznał wybitny reżyser.

Spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim zorganizowane zostało przez Instytut Wychowania Fizycznego, Turystyki i Fizjoterapii. „Jak zjeść ciastko i je mieć” to pozornie proste, ale spędzające sen z powiek pytanie o możliwości, jakie przed człowiekiem stawia los.

Paulina I

Krzystzof Zannussi w AJD 5 Krzysztof Zanussi w AJD 1 Krzysztof Zanussi w AJD 8