Ksiądz – zawód, powołanie czy misja?

To pytanie, na które trudno znaleźć odpowiedź, a jeśli już ta pada, to też zależy, kto jej udziela. Takie odważyło się postawić Muzeum Częstochowskie, które w ramach cyklu Filozofujemy zaprosiło na spotkanie ks. Rafała Kowalskiego i o. Michała Legana. Moderatorem dyskusji był Michał Płóciennik.

W trakcie wydarzenia zorganizowanego w częstochowskim ratuszu wraz ze wspomnianymi gośćmi szukano odpowiedzi biorąc pod uwagę punkt widzenia osoby duchownej, ale i też poprzez sposób postrzegania kapłanów przez osoby świeckie.

– To jest pytanie, na które się odpowiada przez całe życie – mówi paulin o. Michał Legan. – Jakbyśmy sobie odpowiedzieli to już by było po nas. Po to jest kapłan, żeby pytał o potrzebę Boga i potrzeby ludzkie, a nie o swoją wolę i swoje potrzeby.

Szukanie odpowiedzi na zadane pytanie jest tym trudniejsze, że tak jak rzeczywistość, tak jak każda instytucja, tak i Kościół ulega zmianom.

– Kościół zmienił się w ciągu ostatnich dwóch tygodni i to, co myślało się o kapłanach dwa tygodnie temu, legło w gruzach – uzupełnia o. Michał Legan.

– To jest kawał pracy też. Pójdę spać zmęczony, mam wrażenie z poczuciem, że to miało sens – dodaje ks. Rafał Kowalski. – To jest też pewien rodzaj odpowiedzialności.

Wydarzenie uświetniły występy Chóru i Zespołu Kameralnego Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie.

MD