Fot. facebook.com/Biblioteka Publiczna w Częstochowie Filia 9

Wakacje to dobry moment, by sięgnąć po książki, na które codziennie nie mamy za dużo czasu. Czytanie jest dobrą alternatywą odpoczynku, stanowi także pożywkę dla umysłu.

Postanowiliśmy zapytać wielbicieli książek, co czytają w wakacyjnym okresie oraz co sądzą o czytaniu książek w ogóle:

– U nas w rodzinie ojciec zaszczepił w nas czytanie książek. Zarówno moi bracia, jak i ja po prostu „pożeraliśmy” książki – wyznała jedna Częstochowianek.

– Obecnie trend czytania książek zanika, ale uważam, że wróci ponownie. Czytanie posiada inną wartość budowania wyobraźni, niż oglądanie i spożywanie tego, co ktoś nam podaje – zaobserwował jeden z przechodniów.

– W czasie wakacji czytam książki kryminalne, które dla mnie bardzo wciągające i odprężające – przyznała młoda kobieta.

Coraz większą popularnością, jako alternatywę dla tradycyjnych papierowych książek, stanowią audiobooki, czyli książki „mówione” w formie nagrania dźwiękowego do słuchania. Zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy, jaką formę książki cenią sobie bardziej:

– Chodzę do biblioteki i mam tam swoje książki. Czytam dużo biografii opartych na faktach, dokumentach i różnych listach – zdradziła czytelniczka.

– Preferuję książki drukowane, chociaż audiobooki są wygodniejsze. Łatwiej jest się skupić, jeśli czytamy samodzielnie – powiedział częstochowianie wychodzący z biblioteki przy al. Najświętszej Maryi.

– Preferuje z koleżanką tradycyjne książki drukowane – oznajmiła mieszkanka Częstochowy.

W czasie epidemii, gdy wszystkie czytelnie w Częstochowie były zamknięte, Biblioteka Publiczna nr 9 stworzyła na swoim facebookowym fanpageu cykl wirtualnych spotkań Domowej Biblioteki, zrzeszający miłośników dobrej lektury. Mimo że cykl ten powstał na potrzeby promowania czytelnictwa w czasie narodowej kwarantanny, ciągle się rozwija.

– Czytelnicy lub różne osoby związane z kulturą w Częstochowie zapraszają nas do swoich domowych bibliotek, gdzie opowiadają o czytaniu, ulubionych książkach. Chodzi nam w ten sposób o wzajemną inspirację do czytania – mówiła Ilona Kowalska, kierownik filii nr 9 Biblioteki Publicznej w Częstochowie.

Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że w 2019 roku zaledwie 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. Podobny wynik zanotowano również w latach wcześniejszych.

BNO

Skip to content