#KsiążkioPowstaniu – akcja Biblioteki Publicznej

Fot. Radio Fiat

29 lipca Filia nr 9 Biblioteki Publicznej w Częstochowie rozpoczęła trzydniową akcję promującą książki o Powstaniu Warszawskim. Inicjatywa ma zachęcić czytelników do poznawania historii ze sprawdzonych, godnych polecenia źródeł.

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00, na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, wybuchło Powstanie Warszawskie. Celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji, przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Powstanie planowane na kilka dni upadło 3 października po 63 dniach walki. Zginęło w nim kilkanaście tysięcy żołnierzy Armii Krajowej oraz od 150 do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. Heroiczna walka powstańców upamiętniana jest co roku podczas uroczystości państwowych. Z okazji zbliżającej się 76. rocznicy, częstochowska biblioteka publikuje w internecie wpisy, polecające książki o tematyce powstańczej. O tym, jak narodził się pomysł inicjatywy mówi Ilona Kowalska, kierownik filii nr 9 Biblioteki Publicznej.

– W zeszłym tygodniu byłam w Warszawie, gdzie zobaczyłam wiele plakatów i banerów, zachęcających do indywidualnego przeżycia Powstania Warszawskiego. Pomyślałam, że warto byłoby włączyć do tej refleksji mieszkańców naszego miasta. Po upadku powstania Częstochowa była bardzo ważnym punktem. Znalazło w niej schronienie wielu powstańców oraz ludność cywilna. Nasza akcja ma zachęcić do przeczytania w sierpniu chociaż jednej książki o tematyce powstańczej. Polecamy najbardziej wartościowe publikacje.

Akcja przeniesiona jest do internetu z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa.

– Z wiadomych przyczyn nie możemy organizować żadnych spotkać. Postanowiłyśmy więc zorganizować akcję na naszym na fanpageu. Od wczoraj (29 lipca) do jutra (31 lipca) polecamy książki, związane z Powstaniem Warszawskim. To nie będzie jednak koniec. Obecnie prowadzimy cykl „Domowych Bibliotek”, gdzie ludzie związani z kulturą opowiadają o swoich zbiorach. W sierpniu zaprosiłyśmy pisarki, które zajmują się tematyką powstańczą.

Dzisiaj (30 lipca) czytelnikom polecana jest m.in. książka Gustawa Grackiego pt. “Wspomnienia z Powstania Warszawskiego”, w której autor opowiada o trudach codziennego powstańczego życia. Książka ma formę dziennika i jest hołdem oddanym powstańcom. Kolejna publikacja to “Sierpniowe Dziewczęta ’44” Patrycji Bukalskiej. Są to rozmowy autorki z uczestniczkami Powstania. Godna uwagi jest również książka “Powstańcy ’44. Bohaterowie i świadkowie” Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek. Publikacja jest efektem spotkań i rozmów autorki z Powstańcami, którzy dzielą się swoimi przeżyciami i uczuciami, które towarzyszyły im podczas Powstania.

ABK

Skip to content