Księgarnia Latarnik zaprasza na projekcję filmu i spotkanie z autorem książki „Z nieba do nieba” Sławomirem Kozakiem

latarnik
Najnowsza książka Oficyny „Aurora”, to opowieść o losach Janiny Lewandowskiej, pilota szybowcowego i samolotowego, pierwszej kobiety w Europie, która w latach 30. XX wieku wykonała skok spadochronowy z niesamowitej w owych czasach wysokości pięciu kilometrów. To historia jej niedługiego życia u boku ojca, generała Józefa Dowbor – Muśnickiego, wspaniałego naczelnego Dowódcy zwycięskiego dla Polaków Powstania Wielkopolskiego. To również opis jej niewoli w sowieckim łagrze w Kozielsku, męczeńskiej śmierci w katyńskim lesie i późniejszych losów jej szczątków, które spoczęły w rodzinnym grobowcu dopiero w roku 2005. Do książki dołączony jest piękny film, w którym dzieje tej wspaniałej Polki w poetycki sposób opowiedział reżyser Zbigniew W. Kowalewski.

W dniu 32 urodzin Janiny Lewandowskiej bolszewicki bandyta strzelił jej beznamiętnie w potylicę. Ciało kobiety osunęło się do dołu wykopanego w katyńskim lesie. Jednak szczątki kobiety, która zagrażała ojczyźnie proletariatu tak bardzo, iż musiano je zgładzić, stanowiły również problem i dla tego zbrodniarza który je odkopał. Kierujący ekshumacją niemiecki antropolog Gerhard Buhtz, zawłaszczył sobie tak oryginalne znalezisko, jak kobieca czaszka i wywiózł z Katynia. Dzięki jednak wysiłkowi i pracy patriotów i naukowców udało się połączyć szczątki Janiny Lewandowskiej i złożyć w rodzinnym grobie w Lusowie 4 listopada 2005r.

Na Film zaprasza także Akcja Katolicka Diecezji Częstochowskiej.  Spotkanie połączone z projekcją odbędzie się dzisiaj 28 lutego o godz. 19.00 w auli Solidarności, przy ulicy Łódzkiej.