Ku pamięci Mirosława Czarnockiego


W Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie uczniowie i nauczyciele upamiętnili Mirosława Czarnockiego – zmarłego pedagoga, który aktywizował młodzież do uprawiania sportu. Na sali gimnastycznej kilkadziesiąt osób z różnych miast, rozegrało Turniej Tenisa Stołowego.

Wydarzenie zorganizowano już po raz siódmy, a do każdej edycji zgłaszało się wielu chętnych. Jak mówi Anna Maciejowska, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych, celem imprezy jest upamiętnienie niezwykłego człowieka oraz promowanie aktywności fizycznej, bardzo ważnej dla zmarłego pedagoga.

– Był świetnym nauczycielem i bardzo dobrym kolegą. Był też powszechnie znany poza naszą szkołą w środowisku innych szkół artystycznych. Pełnił funkcję przewodniczącego rady artystycznej szkoły. Miał różne pomysły na wspólne życie szkolne. Mirosław Czarnocki był bardzo zbratany z uczniami. Jego cechy osobowe przyciągały do siebie uczniów. Był pasjonatem tenisa stołowego i jazdy na rowerze.

Tomasz Pawlik, nauczyciel Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie tłumaczy, że co roku turniej rozgrywany jest przez dwa dni.

– W pierwszym dniu rozgrywamy zawody dla uczniów szkół regionu. Przyjeżdżają szkoły z Katowic: plastyczna i muzyczna. Są również nasi przyjaciele ze Szkoły Muzycznej w Częstochowie oraz Szkoła Muzyczna z Bytomia. Oczywiście udział w turnieju bierze też nasza szkoła. Drugiego dnia w wydarzeniu biorą udział dorośli bez ograniczeń wiekowych.

Jak mówi Stanisław Belica ze Szkoły Muzycznej w Częstochowie – wspólna gra w tenisa integruje społeczność szkolną, co jest miłym doświadczeniem.

– Według mnie to super wydarzenie i bardzo się cieszę, że coś takiego zostało zorganizowane. W tenisa stołowego gram od dzieciństwa, a pasją zaraził mnie mój dziadek. Trzeba się wykazać dużym refleksem i kreatywnością.

Turniej łączy uczniów, absolwentów, nauczycieli oraz seniorów, którzy bawiąc się sportem, jednocześnie pamiętając, że kiedyś w murach częstochowskiego Zespołu Szkół Plastycznych uczył człowiek, który swój zawód wykonywał z pasją – uwielbiany i szanowany przez całą społeczność szkolną.

ABK