Fot. samorzad.pap.pl

W pojazdach komunikacji miejskiej można kupić bilet bez użycia gotówki. Pasażerowie mogą korzystać z usługi dzięki nowym terminalom zbliżeniowym, które uruchomiono przy 106 kasownikach elektrycznych. W wielu miastach Polski takie urządzenia funkcjonują już od dawna.

Bezgotówkowe terminale umożliwiają zakup biletów jednorazowych miejskich i podmiejskich. Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie tłumaczy, że przedsiębiorstwo planuje rozszerzenie systemu także o sprzedaż biletów czasowych i weekendowych.

– Od tego tygodnia w tramwajach i autobusach MPK w Częstochowie za przejazd z biletem jednorazowym można zapłacić bezgotówkowo, w pełni bezpiecznie i ekologicznie, bez potwierdzeń papierowych. Umożliwi to uruchomienie specjalnej opcji w 106 elektronicznych kasownikach. Pasażerowie do zakupu biletu mogą użyć zbliżeniowych kart płatniczych oraz aplikacji typu Google Pay czy Android Pay na smartfonach, a także innych urządzeń z funkcją płatności zbliżeniowych, takich jak opaska czy zegarek. Rozwiązanie to będzie działać równolegle z Częstochowską Kartą Miejską.

Obecnie z formy bezgotówkowej można korzystać na pokładach 22 pojazdów w taborze miejskiego przewoźnika.

– 12 autobusów MAN i 10 tramwajów Twist 2.0. Zakup biletów przebiega intuicyjnie, a sama transakcja jest błyskawiczna. Do sprawdzania biletów wykorzystane będą bezpieczne, nowoczesne terminale kontrolerskie (w przypadku braku ważnego biletu, opłatę dodatkową można uiścić również kartą płatniczą).

Wprowadzenie nowej formy sprzedaży biletów pomóc ma także w zachowaniu zasad sanitarnych, wprowadzonych w związku z COVID-19.

ABK

Skip to content