Kwarantanna, a prawo do zasiłku

Fot. pacjent.gov.pl

Jeśli jesteś na kwarantannie, masz prawo do zasiłku chorobowego. Świadczenia wypłaca pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. W zależności od sytuacji można otrzymać wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy.

Podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem stanowi decyzja o kwarantannie lub też izolacji wydana przez Granicznego lub też Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. O tym, kto może uzyskać świadczenie oraz co należy zrobić, aby je otrzymać mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

– Należy przekazać decyzję inspektora sanitarnego do pracodawcy, czy zleceniodawcy, albo do ZUS. Zasiłek chorobowy czy opiekuńczy może otrzymać osoba, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę takie ubezpieczenie jest obowiązkowe, natomiast dla zleceniobiorców czy osób prowadzących działalność gospodarczą – ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Osoby wykonujące pracę w ramach umowy o dzieło, a nie mające innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, w przypadku kwarantanny czy choroby nie mają prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, bo nie opłacają składek na te ubezpieczenia.

Ze względu na stan zdrowia osoby poddanej kwarantannie lekarz może wydać orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy. Dokument jest podstawą do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń z tytułu choroby. Dodatkowo zasiłek opiekuńczy przysługuje jednemu z rodziców, który opiekuje się dzieckiem poddanym izolacji.

– Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana podobnie jak choroba dziecka, co oznacza niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców w związku z koniecznością zapewnienia opieki dziecku. Rodzice podlegający ubezpieczeniu chorobowemu mogą także otrzymać zasiłek opiekuńczy, jeśli muszą sprawować w domu opiekę nad dzieckiem do 8 lat z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Wynosi on 80% wynagrodzenia. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w przypadku, gdy nie nastąpi nieprzewidziane zamknięcie placówki, lecz rodzic sam zadecydował, że nie wyśle swojej pociechy do tej placówki. Zasiłek nie przysługuje także w sytuacji gdy placówka przyjmie dziecko, ale następnie zażąda jego odebrania z powodu stanu zdrowia. Jeśli rodzic dziecka otrzyma zaświadczenie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem albo decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka wydaną przez inspektora sanitarnego to wtedy jest już prawo do wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Od 1 kwietnia bieżącego roku osoba poddana obowiązkowej kwarantannie na podstawie decyzji inspektora sanitarnego odbywa ją razem ze współlokatorami, którzy również mają prawo do świadczeń z tytułu choroby. W celu ich otrzymania potrzebne jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny. Należy je przekazać w ciągu 3 dni roboczych od jej zakończenia. Pracownik lub zleceniobiorca oświadczenie powinien złożyć u swojego pracodawcy.

Osoby, które dobrowolnie poddadzą się kwarantannie podejrzewając, że miały kontakt z osobą z koronawirusem, ale nie otrzymały zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie będą uprawnione do otrzymania świadczeń pieniężnych w razie choroby.

ABK/ZUS

Skip to content