Lekarze wystawiają e-zwolnienia

Niemal 11 tys. w miniony weekend, blisko 151 tys. w poniedziałek i prawie 50 tys. do wtorkowego południa – to bilans pierwszych dni obowiązywania elektronicznych zwolnień lekarskich. W szczytowym momencie do systemu wpływało nawet 19 e-zwolnień na sekundę. 3 grudnia w województwie śląskim wpłynęło ich ponad 21 tys.

Od 1 grudnia jedyną formą, w której można wystawiać zwolnienie lekarskie, jest zwolnienie elektroniczne, obsługiwane przez system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Te w wersji papierowej przestały obowiązywać z końcem listopada. Do wystawiania zwolnień elektronicznych przygotowanych jest 111 tys. lekarzy, którzy posiadają swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Ok. 98 tys. z nich dysponuje już certyfikatem ZUS do podpisywania e-zwolnień.

W pierwszy weekend powszechnego obowiązywania nowego prawa, tj. 1 i 2 grudnia, lekarze wystawili 10 700 e-zwolnień, natomiast w poniedziałek, 3 grudnia system informatyczny ZUS obsłużył ich już prawie 151 tys. Tym samy osiągnięty został pułap średniej liczby wystawionych zwolnień w dwa ostatnie poniedziałki listopada, kiedy to nastąpił już sezonowy wzrost zachorowań, z tym że wówczas w granicach 50-60 tys. zwolnień stanowiły zaświadczenia papierowe.

3 grudnia w woj. śląskim wpłynęło 21 005 elektronicznych zwolnień lekarskich, najwięcej do oddziału ZUS w Rybniku – 4936. Co istotne, tego dnia druków papierowych, które zostały wystawione wbrew obowiązującym przepisom, było w województwie jedynie 20, a w całej Polsce 161.

Z lekarzami, którzy posłużyli się tą formą zaświadczenia o niezdolności do pracy, pracownicy ZUS skontaktują się w najbliższych dniach. Będziemy wyjaśniać, z jakiego powodu wystawili właśnie zwolnienie w formie papierowej. Doradcy ZUS ds. e-zwolnień pomogą lekarzowi przejść z formy papierowej na elektroniczną. Pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze zwolnienia papierowe, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas.

Niezwykle istotny jest wzrost liczby asystentów medycznych zgłoszonych do ogólnopolskiego rejestru. Dziś jest ich 7100, z czego 1500 dysponuje certyfikatem ZUS, który daje możliwość podpisywania e-zwolnień.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w związku z wejściem przepisów o powszechnym obowiązku korzystania z systemu e-zwolnień, Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22 560 16 00) czynne jest od godziny 6.00 do 22.00.

Wpływ e-zwolnień w oddziałach ZUS w województwie śląskim 3.12.2018 r.

Bielsko Biała – 3085

Chorzów – 3950

Częstochowa – 2092

Rybnik – 4396

Sosnowiec – 3049

Zabrze – 3893

źródło: informacja prasowa