Lekcja z mistrzem

Olimpijczyk, Mistrz Europy, srebrny medalista Mistrzostw Świata i trener siatkarski poprowadził zajęcia w Szkole Podstawowej nr 21 w Częstochowie. Michał Bąkiewicz uczył dzisiaj techniki gry w siatkówkę, jednocześnie pokazując młodzieży, że praca sportowca wymaga cierpliwości i zaangażowania.

Michał Bąkiewicz, choć zakończył karierę, ze sportem na dobre nie zerwał. Teraz swoją wiedzę przekazuje młodszemu pokoleniu, trenując kadrę juniorów. Były reprezentant Polski w piłce siatkowej odwiedził dzisiaj uczniów z częstochowskiej podstawówki. Jak mówi, chciał zachęcić ich do aktywności fizycznej.

– Chętnie korzystam z tego typu zaproszeń. Ciesze się, że mogę przekazywać swoją wiedzę. Jednocześnie dawać sygnał, że rozwój przez sport jest bardzo fajny, a wręcz niezbędny. Chcę namawiać młodzież do uprawiania sportu, ponieważ bardzo dobrze wpływa na rozwój fizyczny i zdrowie.

Jak mówi jeden z uczniów – zajęcia dużo go nauczyły.

– Najpierw ćwiczyliśmy podbicie sposobem górnym, później dolnym, a potem serwowanie piłki. Było naprawdę bardzo fajnie.

Renata Krystek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 tłumaczy, że tego typu spotkania były organizowane już wcześniej.

– Już od paru lat gościmy w naszej szkole znane osoby ze świata sportu, żeby krzewić kulturę fizyczną. Takie zajęcia pokazowe są bardzo ważne. Uczniowie widzą, że ciężką pracą można osiągnąć wiele rzeczy.

Piotr Nowaczek, nauczyciel wf dodaje, że lekcje prowadzone przez znaną postać świata sportu mobilizują młodzież do aktywności fizycznej bardziej niż normalne zajęcia. Uczniowie bardziej słuchają prowadzącego i chętnie wykonują jego polecenia.

– Do takich lekcji dzieci podchodzą z większym zaangażowaniem. Mają świadomość, że trenują z kimś, kto osiągnął sukces w danej dyscyplinie. Wystarczy wejść na salę i zobaczyć jak wygląda ta lekcja. Wszyscy są skupieni. Naprawdę super to wygląda.

Podczas zajęć Michał Bąkiewicz tłumaczył, że gra w siatkówkę daje wiele korzyści. Zmniejsza stres, a czas spędzony na boisku z przyjaciółmi sprawia, że organizm wytwarza endorfiny – hormony szczęścia. Bycie członkiem zespołu oraz zaangażowanie w grę, zwiększa też motywację do walki – a to może przydać się w dorosłym życiu.

ABK