Letnie Studio Plenerowe w Żarkach

Niespełna 26 km² powierzchni, prawie 5 tysięcy mieszkańców. Żarki to miejscowość położona w województwie śląskim, w powiecie myszkowskim. Co sprawia, że to niewielkie miasteczko warte jest odwiedzenia?

Przez całe lato Radio Fiat odwiedza okolice Częstochowy i prezentuje okoliczne miejscowości. Gdzie warto przyjechać i co zobaczyć? Te i inne pytania zadajemy gościom zjawiającym się w naszym letnim studiu plenerowym. We wtorek (28.08) byliśmy na starym rynku w Żarkach. Burmistrz Miasta i Gminy Żarki, Klemens Podlejski, opowiedział o historii miejscowości:

– Dokładnie z 1382 roku jest pierwsza wzmianka, że Żarki miały już prawa miejskie. To jest XIV wiek, więc w okresie Średniowiecza nasza miejscowość miała już prawa miejskie. W miejscu, w którym jesteśmy, był już wtedy rynek, były zręby układu ulic. Żarki utraciły te prawa po powstaniu styczniowym, odzyskały je w 1941 roku. Żarki swoją charakterystykę biorą z tego, że krzyżuje się tutaj sześć dróg: trzy wojewódzkie, jedna powiatowa. Tu się handlowało, tu się robiło interesy, powstał tutaj bardzo duży targ, który jest dziś wizytówką Żarek.

Wśród zabytków i miejsc wartych zwiedzenia w Żarkach jest Muzeum Dawnych Rzemiósł w Starym Młynie, o którym mówiła Ewelina Dybka, przewodnik muzeum:

– Muzeum znajduje się w budynku blisko stuletniego młyna. Od 2015 roku funkcjonuje tam muzeum, które jest multimedialne, interaktywne. Ekspozycja dotyczy młynarstwa, piekarstwa, bednarstwa, szewstwa oraz kołodziejstwa, przeplatana jest też wątkami handlu. Ekspozycja jest bardzo nowoczesna. Odwiedzający oglądają projekcje, biorą udział w czynnościach związanych m.in. z młynarstwem.

O. Jacek Toborowicz, przeor Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej podkreślał znaczenie duszpasterstwa rodzin w sanktuarium:

– Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, patronki rodzin ma też nazwę Rodzinnych Błogosławieństw. W każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00, w konkretną niedzielę miesiąca mamy różne błogosławieństwa. W pierwszą niedzielę błogosławimy wszystkich małżonków, którzy przybywają do nas na Eucharystię. W drugą niedzielę miesiąca zapraszamy do sanktuarium wszystkie dzieci, które otrzymują specjalne błogosławieństwo. W trzecią niedzielę miesiąca błogosławimy wszystkie rodziny. W czwartą niedzielę miesiąca zapraszamy do naszego sanktuarium wszystkie niewiasty, które są w stanie błogosławionym oraz te, które chcą mieć dziecko.

Wśród wielu zabytków, w Żarkach znajdują się także kamienne stodoły z końca XIX i początku XX w. To w nich nakręcono kilka kadrów do filmu Lecha Majewskiego „Młyn i krzyż”.

SW

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content