Liczba zakażonych koronawirusem wciąż rośnie

fot. Biuro Prasowe Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie

Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie mamy w Polsce 9291 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, a z powodu COVID-19 zmarło 9 osób. W samym województwie śląskim odnotowano 895 zakażeń.

Niestety, pomimo że Częstochowa i powiat częstochowski zostały objęte czerwoną strefą największego zagrożenia pandemią, zakażonych cały czas przybywa, a miejsc w szpitalach zaczyna brakować. W samym mieście w ciągu doby testy potwierdziły zakażenie u 76 osób i 26 w powiecie. O sytuacji w Miejskim Szpitalu Zespolonym mówi dyrektor placówki, Wojciech Konieczny:

Mamy 25 pacjentów ze zdiagnozowanym koronawirusem, którzy leżą na SOR oraz na jednym z oddziałów wewnętrznych. Są to pacjenci izolowani, 5 osób wymaga tlenoterapii i nie ma możliwości ich przenieść.

Jednak najwięcej osób z COVID-19 kierowanych jest do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny, czyli popularnej Parkitki. Kolejny oddział (Oddział Rehabilitacji Neurologicznej) został przemianowany na oddział dla osób z COVID-em. Spowodowało to zwiększenie liczby szpitalnych łóżek dla chorych z koronawirusem:

Mamy w tej chwili 99 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem i wszystkie są zajęte. W zasadzie nie ma sytuacji, że łózko jest wolne. Pacjenci wychodzą ze szpitala, ale ich miejsca praktycznie natychmiastowo zajmują kolejni. Robimy wszystko żeby pacjenci z Częstochowy i rejonów Częstochowy nie byli wożeni w inne części naszego województwa tylko trafiali do nas – wyjaśnił Zbigniew Bajkowski, dyrektor Parkitki.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie w chwili obecnej koronawirusa potwierdzono u 12 pielęgniarek i 3 lekarzy. W związku z tym Zbigniew Bajkowski prosi również, by osoby chcące włączyć się w akcje pomocy zgłaszały się do placówki:

Jeżeli ktoś chciałby w ramach wolontariatu lub umowy zlecenie przyjść pomóc na w opiece nad chorymi, głównie chodzi o personel pielęgniarski, to bardzo prosimy o zgłaszanie się do nas.

Przypominamy o obowiązku noszenia maseczek i stosowania się do szczególnych zasad oraz reżimu sanitarnego nałożonych na czas pandemii koronawirusa. Dbajmy nie tylko o swoje zdrowie, ale też zdrowie osób wokół nas.

KP