Liturgiczne zakończenie roku akademickiego

Środowisko akademickie naszego miasta uczestniczyło dzisiejszego wieczoru (16.06) w liturgicznym zakończeniu roku akademickiego.

Mszę św. w kościele pw. św. Ireneusza w Częstochowie odprawił metropolita częstochowski abp Wacław Depo:

Kiedy dzisiaj mówimy o zadaniach zarówno profesorów jak i studentów, to trzeba powiedzieć, że: służcie prawdzie, którą się odkrywa jako pewien fundament naszego ludzkiego życia. Jeśli tej -prawdy nie będziemy poszukiwać i jej zaprzeczymy, to wtedy świat będzie coraz bardziej wrogi wobec siebie.

We wspólnej modlitwie wzięli udział studenci, profesorzy, rektorzy i władze wyższych uczelni. Wśród nich znalazła się rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, Anna Wypych-Gawrońska:

Zarówno rozpoczęcie jak i zakończenie roku akademickiego liturgiczne oraz wszelkie wydarzenia obecne w trakcie, np. pielgrzymka akademicka to są takie wydarzenia, które bardzo dobrze mogą się przysłużyć środowisku akademickiemu. Cieszę się, że studenci i pracownicy uczestniczą w tych wydarzeniach.

W homilii abp Wacław Depo odwołał się do słów poetki Bernardetty Kuczery-Chachulskiej:

Jeśli Jan Paweł II jest śladem obecności Boga, to kim jest On – Bóg? Odpowiedzmy sobie: On jedyny jest, a my w nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. On jest Miłością.

Zgromadzeni na Mszy św. studenci chcieli podziękować za wszystkie otrzymane łaski podczas całego roku akademickiego.

W moim sercu jest podziękowanie za to, że udało mi się przeżyć kolejny rok. Widzę jak Pan Bóg prowadzi to wszystko, jak z pomocą Jego łaski wszystko idzie – mówi Justyna Nowak.

Patronką duszpasterstwa akademickiego archidiecezji częstochowskiej jest św. Teresa Benedykta od Krzyża Edyta Stein.

KF