Ludzie Pracy przybyli na Jasną Górę w 40. rocznicę powstania ‘Solidarności’

Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę fot. Radio Fiat

38. Pielgrzymka Ludzi Pracy trwała na Jasnej Górze w dniach 19-20 września. Tegoroczna modlitwa pod hasłem: „Z Matką Odkupiciela. Mocni nadzieją” przypadła w roku jubileuszowym 40. rocznicy narodzin NSZZ „Solidarność”.

Eucharystii odprawionej w niedzielę o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. Homilię wygłosił abp Adam Szal, metropolita przemyski. O muzyczną oprawę uroczystości zadbał Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani.

To wyjątkowy rok i jak co roku wyjątkowa pielgrzymka, bo nie pielgrzymka jednego zawodu na Jasną Górę, ale Pielgrzymka Ludzi Pracy, czyli wszystkich zawodów. To co mówił ks. Jerzy Popiełuszko do nas w swoim testamencie my staramy się realizować i dlatego jesteśmy tutaj na Jasnej Górze modląc się i przynosząc swoje intencje, te osobiste i te zbiorowe, za ludzi pracy. – mówił Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Przed Mszą św. słowa powitania skierował do wiernych o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry:

-Przychodzimy, aby dziękować za otrzymane łaski przez pośrednictwo Matki Bożej, która z tego miejsca uczyła i nadal uczy nas autentycznej, ludzkiej solidarności. Rok, który przeżywamy jest czasem szczególnym. Wspominamy w nim setną rocznicę wielkiego papieża Polaka św. Jan Pawła II, człowieka, z którego ducha zrodził się przed 40-laty Niezależny Samorządny Związek Zawodowy ‘Solidarność’ dający początek wielkiemu ruchowi społecznemu, dzięki któremu nasza Ojczyzna cieszy się wolnością. Jest to też rok setnej rocznicy Cudu nad Wisłą, 18-tej co do ważności w skutkach bitwy w historii świata. Dzięki bohaterstwu żołnierza polskiego i wstawiennictwu Matki Bożej Jasnogórskiej nasi ojcowie ocalili ledwie co zdobytą niepodległość. Jest to też rok oczekiwania na beatyfikację Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, człowieka o wielkim sercu i wyobraźni miłosierdzia, któremu zawsze bliski był los polskiego robotnika.

Następnie minister w Kancelarii Prezydenta RP Anna Surówka-Pasek odczytała list od prezydenta RP Andrzeja Dudy:

– To tradycyjne doroczne spotkanie przypada w czasie, kiedy świętujemy 40-lecie Sierpnia 80’ i powstania NSZZ ‘Solidarność’. Z tej szczególnej okazji kierują słowa uznania i gorące gratulacje do wszystkich działaczy organizacji, której zasług dla naszego narodu nie sposób przecenić. Łączę się z państwem w modlitwie za Ojczyznę i polski świat pracy dziękując opatrzności za dar wolności i za ten nasz wspaniały wspólny sukces, którym jest własne, suwerenne państwo. Dziękuję państwu zgromadzonym na Jasnej Górze za to, że zasady Solidarności na stale obecne są w polskich sercach i sumieniach, a nasze wspólne dokonania świadczą o ich aktualności. I życzę nam wszystkim, abyśmy nadal kierowali się nimi w codziennej pracy zawodowej, służbie publicznej i działalności społecznej dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się każdego roku w trzecią sobotę i niedzielę września. Po raz pierwszy zorganizowana została w 1983 r. przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę (kapelana i obecnie patrona NSZZ ‘Solidarność’) dla robotników Huty „Warszawa”. Rok później uczestnicy pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modlili się w uroczystej Mszy. św. o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.

JS/BPJG

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content