“Macierzyństwo Cię nie wyklucza” – projekt dla mam

SAM_0628

„Macierzyństwo Cię nie wyklucza” to projekt, który powstał z myślą o kobietach – matkach.Jego głównym celem jest aktywizacja zawodowa i społeczna matek, które chcą wrócić lub wejść na rynek pracy. Jest to pierwszy tego typu projekt w Częstochowie finansowany w funduszy unijnych.

Projekt dla mam

Projekt „Macierzyństwo Cię nie wyklucza” rozpoczął się w lipcu 2014 roku. Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zgłosiło się kilkadziesiąt kobiet, spośród których trzydzieści zostało zakwalifikowanych do projektu. Przez kilka miesięcy kobiety brały udział w kursach, szkoleniach i warsztatach, które miały je przygotować do podjęcia pracy. Wśród nich znalazła się Katarzyna Jurczyk- -Dąbrowska, mama pięcioletniego Marcela i trzyletniego Jasia, która podjęła pracę jako stażystka w firmie zajmującej się sprzedażą automatyki do bram. – Długo chodziłam i szukałam pracy, chodziłam na rozmowy kwalifikacyjne,

ale nic z tego nie wychodziło. Pracodawcy pytali o dzieci, o to, czy chorują, więc to, że jestem mamą, też na pewno wpłynęło na to, że nie mogłam znaleźć pracy – mówi pani Katarzyna, która z wykształcenia jest inżynierem. Dziś, po okresie kilkumiesięcznych przygotowań, młoda mama realizuje się w firmie prowadzonej przez Annę Śmikiewicz. – Bardzo się cieszę, że powstał taki projekt. Sama jestem mamą i kiedy ja szukałam pracy po urlopie macierzyńskim, to miałam z tym duży problem. Gdyby wtedy istniał taki propjekt, to na pewno skorzystałabym z niego. Oby takich inicjatyw było jak najwięcej – zaznacza pani Anna.

Szansa na stałą pracę
Pani Katarzyna jest jedną z dwunastu kobiet, które znalazły zatrudnienie w ramach projektu „Macierzyństwo Cię nie wyklucza”. Na stażu jest dopiero od kilku tygodni, ale już wie, że kiedy staż się skończy, chciałaby zostać w firmie. – Jestem bardzo zaangażowana, podoba mi się ta praca i chciałabym tu pracować dłużej niż przewiduje staż – zapewnia stażystka. Również jej pracodawczyni widzi szansę na to, żeby pani Kasia została zatrudniona w firmie na stałe. – Pracujemy razem ponad dwa tygodnie. Może to jest zbyt krótki czas, żeby powiedzieć na sto procent, że tak będzie, ale na dzień dzisiejszy jestem z niej bardzo zadowolona, bardzo dobrze się
sprawdza i myślę, że jest duża szansa na to, że będziemy razem pracować dłużej niż sześć miesięcy – zapewnia właścicielka firmy. – Pierwsze efekty projektu są naprawdę budujące – zapewnia rzecznik częstochowskiego MOPS-u, Maciej Hasik. – Współpraca między pracodawcami, którzy zgłosili się do projektu, a stażystkami dobrze rokuje – dodaje. Projekt jest szansą dla mam, ale także dla pracodawców, bo zyskują oni spełnione życiowo, wykwalifikowane bądź przekwalifikowane młode kobiety, za których pracę nie muszą płacić, bo pieniądze na wynagrodzenie pracy stażystek
pochodzą ze środków unijnych. – Projekt obejmuje kwotę 650 tysięcy złotych, z czego 85 procent pochodzi z dotacji unijnej. Pieniądze zostały przeznaczone na przeprowadzenie kursów, szkoleń, na opiekę nad dziećmi w trakcie trwania tych właśnie zajęć, a teraz z tej puli wypłacane są stypendia stażowe – mówi przedstawiciel MOPS-u.

Wybór pracodawcy
Jak to się stało, że pani Katarzyna trafiła do frimy, w której odnalazła się i w której praca nie sprawia jej trudności? Koordynator zorganizował spotkanie, podczas którego panie biorące udział w projekcie spotkały się z pracodawcami. – Na spotkaniu obecni byli pracodawcy i panie, które chciały podjąć staż. Każdy z pracodawców przedstawił swoją firmę, jej specyfikę, zakres obowiązków obowiązujący na danym stanowisku. Po krótkim przedstawieniu to panie przychodziły do nas, dobierały sobie pracodawców. Ja osobiście rozmawiałam z kilkoma paniami, ale to pani Kasia najbardziej mi odpowiadała – wyjaśnia pracodawczyni pani Katarzyny. Jak ten proces wyglądał z punktu widzenia młodej mamy? – Kiedy pracodawcy przedstawili się nam, już wtedy wiedziałam, do kogo chce złożyć CV, z którymi pracodawcami chcę porozmawiać i z którymi pracodawcami ewentualnie chciałabym współpracować – wspomina pani Katarzyna.
Projekt „Macierzyństo Cię nie wyklucza” pozwala mamom w wieku między 18 a 34 rokiem życia oraz tym po 45 roku życia wrócić na rynek pracy bądź też zaistnieć na tym rynku. Pracodawcom daje wykwalifikowanych pracowników, za których przez pół roku nie ponoszą żadnych kosztów. Jest to przykład tego, jak w słusznej sprawie i w sprawny sposób można wykorzystać fundusze unijne – by kobiety – mamy nie czuły się wykluczone ze społeczeństwa.

Katarzyna Kowal

Skip to content