Mafia śmieciowa działała też w Częstochowie. Zatrzymano kolejne osoby

Prokuratura Regionalna w Katowicach nadzoruje śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, funkcjonującej w okresie od września 2017 roku do kwietnia 2019 roku na terenie Zawiercia, Częstochowy, Jastrowa i innych miejscowości na terenie kraju, której członkowie wynajmowali hale magazynowe, nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie, wbrew przepisom, odpady niebezpieczne, które następnie porzucali w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska.

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach 24 lipca 2019 r. zatrzymali kolejne osoby realizujące przestępczy proceder.

Nowe składowiska nielegalnych odpadów

W toku śledztwa ustalono, iż w miejscowościach Chybie, Odonów, Spytkowice i Trzyciąż funkcjonują kolejne nielegalne składowiska odpadów. Ujawniono tam co najmniej 300 000 litrów odpadów niebezpiecznych, których koszt utylizacji może wynieść co najmniej 1 000 000 zł netto. Zatrzymane osoby to właściciele firm transportowych, które realizowały transporty z Krakowa do Odonowa, Zawiercia, Częstochowy, Jastrowa, Chybia i Ogorzelina oraz magazynier jednego ze składowiska odpadów i organizator jednego ze składowisk.

Usłyszeli zarzuty 

Prokurator przedstawił podejrzanym zarzuty popełnienia przestępstw działania w zorganizowanej grupie przestępczej, nieodpowiedniego postępowania z odpadami, obrotu substancjami niebezpiecznymi, sprowadzenia stanów powszechnie niebezpiecznych dla życia lub zdrowa i innych przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu. Są one kwalifikowane z art. 258 par 1 kk, art. 183 par. 1 kk, art. 165 par 1 pkt 5 kk, art. 164 par 1 kk, art. 163 par 1 pkt 1 i 3 kk, art. 171 § 1 k.k. Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego.  W odniesieniu do pozostałych 5 osób prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratora i aresztował podejrzanych na 3 miesiące.

​Są to kolejne zatrzymania realizowane w tym postępowaniu. Uprzednio  zarzuty  ogłoszono  16 podejrzanym. Śledztwo jest rozwojowe i prowadzone są dalsze czynności zmierzające do wyjaśnienia wszelkich okoliczności związanych z przestępczym procederem.

źródło: Prokuratura Krajowa