Mali – Wielcy Patrioci

„Tu zawsze byliśmy wolni” – to tytuł Patriotycznego Koncertu zorganizowanego przez SP nr 47 im. Marii Konopnickiej. Mali patrioci prezentowali się 7 października na scenie w Auli Papieskiej na Jasnej Górze.

Koncert związany był z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego celem było zwrócenie uwagi na doniosłe wydarzenia w historii Polski i Jasną Górę, jako Centrum Odrodzenia Ducha Narodu, a także wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu.

Idea ta przyświecała dyrekcji SP nr 47. Mówi wicedyrektor szkoły, Anna Rybowicz:

Różne klasy zaangażowaliśmy do tego koncertu. Są też dzieci przygotowane przez panią Edytę Oracz ze Stowarzyszenia „Akord” i będą one śpiewać. Tak jak zawsze przy każdym wydarzeniu jest dużo pracy, natomiast serce się cieszy, gdy to wszystko zaczyna już grać i gdy widzę, że dzieci również się tym cieszą.

Do koncertu dzieci przygotowywała kadra pedagogiczna szkoły. Jedną z nauczycielek współpracujących z młodzieżą była plastyczka, Katarzyna Smolarz:

Moim zadaniem było przygotowanie dzieci do tańca. Tańczą poloneza i walce do patriotycznej muzyki pt. „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”. Dzieci podchodzą bardzo emocjonalnie do występu, ogarnął je bardzo duży stres. Uważam, że tańce ludowe z motywami patriotycznymi są jak najbardziej „na miejscu”, podczas takiej uroczystości. Na scenie zaprezentują się dzieci z przedszkola, szkoły podstawowej, nawet z ósmej klasy!

W uroczystości uczestniczył gość specjalny, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Zarządu Okręgowego, płk Jan Trzciński.

O przygotowania do koncertu zapytaliśmy również tych, którzy się na nim prezentowali:

Mieliśmy bardzo dużo prób i ćwiczyliśmy praktycznie codziennie. Przygotowania trwały cały tydzień, było bardzo dużo stresu. Jeśli chodzi o scenariusz to nie ma właściwie zaplanowanego końca, na pewno zakończy się sukcesem! – mówią uczennice SP 47.

W tym szczególnym dla Polski roku z pewnością będziemy świadkami jeszcze wielu takich wydarzeń.

KF