Mały Feniks za wielkie osiągnięcia

Aleksandra Mieczyńska – zastępca dyrektora Radia Fiat oraz redaktor naczelna portalu czestochowskie24.pl została laureatem nagrody Małego Feniksa, czyli wyjątkowej nagrody indywidualnej, która jest przyznawana za szczególne zasługi dla czytelnictwa. Gala rozdania nagród miała miejsce w sobotę 6 kwietnia w ramach Targów Wydawców Katolickich w Warszawie.

Feniksy przyznawane są przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich autorom, instytucjom oraz mediom popularyzującym wydawnictwa religijne.

– Ta nagroda nie trafiłaby do mnie, gdyby nie przestrzeń, w której mogę realizować, chociażby audycje o książkach. Tą przestrzenią jest miejsce, w którym pracuję, czyli Radio Fiat – podkreśla zastępca dyrektora Radia Fiat oraz redaktor naczelna portalu czestochowskie24.pl, Aleksandra Mieczyńska.

Laureatka podkreśla także, że nie jest to jedyny Feniks, jaki trafił do gabloty Radia Fiat. W poprzednich latach bowiem redakcji przyznano dwie statuetki.

– Radio samo dostało taką nagrodę już dwa razy. Pierwszy Feniks z okazji 25-lecia radia, a drugi za działalność, jaką wykonujemy na co dzień, czyli za niesienie Słowa oraz za bycie wśród ludzi – dodaje z dumą dyrektor.

Słów radości nie kryje także sam ks. Piotr Zaborski, dyrektor Radia Fiat.

– Jako dyrektor Radia Fiat jestem dumny, że nasza redakcyjna koleżanka otrzymała Małego Feniksa 2019. Przedstawione uzasadnienie pokazuje jaką osobą jest Aleksandra Mieczyńska. Jest dziennikarzem radiowym, telewizyjnym, wicedyrektorem naszego radia, redaktorem naczelnym portalu czestochowskie24.pl. Jednocześnie jest wykładowcą na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. To dla nas zaszczyć móc usłyszeć, że osoba z naszego środowiska została doceniona za powszechnie cenioną w środowisku uczelnianym, dziennikarskim i medialnym fachowość, przyzwoitość, profesjonalizm oraz obiektywizm – zaznacza ks. Piotr Zaborski.

Na gali wręczania Feniksów swoją mocną stronę wydawniczą pokazała Częstochowa. Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa Pomoc otrzymało dwa wyróżnienia. Jedno za książkę Bóg znalazł mnie na ulicy i co z tego wynikło. Historia bezdomnego alkoholika. Druga nagroda powędrowała za płytę zespołu Arete zatytułowaną Więcej Miłości wydaną pod patronatem medialnym Radio Fiat. Nagrodę w kategorii współczesna muzyka chrześcijańska otrzymał także album Pieczęć Antoniny Krzysztoń i Andrzeja Jagodzińskiego wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia oraz Edycję Świętego Pawła.

– Jest to szczególna płyta w dorobku Antoniny, ponieważ zawiera tradycyjne pieśni religijne. Wszystkie utwory wykonane są w stylistyce wokalu i fortepianu – mówi dyrektor wydawnictwa ks. Daniel Łuka.

Gratulacji dla Częstochowskich wydawców nie kryła także sama laureatka Małego Feniksa Aleksandra Mieczyńska.

– Edycję Świętego Pawła jest nam bliska, ponieważ współpracujemy razem. Bardzo serdecznie im gratulujemy. Dodam także, że bliski nam tygodnik Niedziela otrzymał Feniksy. Jeden z nich trafił do Lidii Dudkiewicz, która do niedawna pełniła funkcję redaktor naczelnej Niedzieli. Drugi Feniks trafił za wydanie książki 100 modlitw za Polskę na stulecie Niepodległości. Częstochowa ma zatem czym się pochwalić.

Tegoroczne Targi Wydawców Katolickich to już dwudziesta piąta edycja tego wydarzenia. Stworzenie targów zrodziło się z zapotrzebowania promowania książek o tematyce religijnej.

– Targi te zaistniały, ponieważ jeszcze w czasach PRL-u jako wydawcy katoliccy nie mieliśmy możliwości promowania tych książek. Sam jako dyrektor wydawnictwa salezjańskiego walczyłem o to, aby uczestniczyć na targach książek w Pałacu Kultury. Dlatego też staraliśmy się pokazać, że takie wydawnictwa istnieją – oznajmia ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Poniżej przedstawiamy nagranie z wręczenia nagrody Małego Feniksa dla Aleksandry Mieczyńskiej:

Wraz z nagrodzonymi cieszymy się i gratulujemy, że tak dużo nagród powędrowało do wydawców z Częstochowy.

BNO
Fot. / wideo: Andrzej Ciszewski / Wydawnictwo Pomoc