Mamy prawie trzystu nowych aspirantów straży pożarnej

Prawie 300-tu absolwentów XXI-go Turnusu Dziennego Studium Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej i Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego otrzymało tytuł technika pożarnictwa. Uroczystości nadania stopni młodszego aspiranta rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Mł. bryg. Piotr Placek, komendant Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie jest bardzo zadowolony z wyników tegorocznych egzaminów:

– Jestem bardzo dumny z absolwentów. Chcę bardzo podziękować kadrze szkoły za przygotowanie kadetów. Zdali w 100% egzamin zawodowy. Trochę gorzej poszedł egzamin u KKZ-tów, bo mamy tam 98% zdawalności. To jest uwieńczenie tych dwóch lat służby i nauki – skomentował komendant. Chcemy zacząć od Mszy św. u stóp Jasngórskiej Pani, żeby św. Florian nas prowadził, a dla nowych aspirantów życzymy ile wyjazdów, tyle powrotów – dodał.

Bp Andrzej Przybylski podkreślił, jak ważne jest by strażacy zawierzali swoją służbę Bogu.

– Pobożność dla strażaka jest czymś ważnym. Świeccy ludzie, ludzie którzy nie wierzą mówią, że oprócz sprzętu, umiejętności jest potrzebne tzw. szczęście. My nie mówimy o szczęściu, tylko Opatrzności Bożej, o tym, że wszystko tak naprawdę w rękach Pana Boga dlatego warto tę służbę Panu Bogu zawierać – stwierdził bp Przybylski.  Kiedy przygotowywałem się na tegoroczne spotkanie, bardzo poruszyło mnie wezwanie anioła do Matki Najświętszej kiedy Jej przekazywał misję i powiedział Jej: „Nie bój się, Maryjo!” Zauważyłem że to jest wezwanie Pana Boga do wszystkich ludzi, którzy mają jakąś misję, żeby się nie bali, a odwaga dla strażaka to coś absolutnie wręcz niezbędnego – powiedział częstochowski biskup pomocniczy.

O godzinie 12:00 rozpoczęła się dalsza część uroczystości na terenie Centralnej Szkoły PSP. Rzecznik prasowy komendanta szkoły bryg. Dariusz Andruszkiewicz opowiedział o tym, jakie zadania musieli przejść nowo mianowani aspiranci i co ich czeka w najbliższej przyszłości

– Podczas tego dwuletniego cyklu kształcenia to jest bardzo szeroki wachlarz zajęć. W jego spektrum wchodzą ćwiczenia na największym poligonie pożarniczym w Polsce, który znajduje się tutaj u nas w Częstochowie, zajęcia w laboratoriach, oczywiście wykłady, ale także szereg sprawdzianów i egzaminów, które służą temu byśmy tę wiedzę i podnosili swoje kwalifikacje – powiedział rzecznik. – A co będą teraz robić absolwenci? Rozjadą się do swoich macierzystych jednostek i będą brać udział bezpośrednio przy działaniach ratowniczych – dodał.

Młodsi aspiranci długo czekali na dzisiejsze uroczystości. Dzielili się przeżywanymi emocjami, wzruszeniem oraz tym jak bardzo są szczęśliwi, że udało im się doczekać tego dnia.

Uroczystość nadania stopni młodszego aspiranta to również wielkie przeżycie dla rodzin i przyjaciół. Rodzice byli bardzo dumni ze swoich synów i córek. Część z ojców nowych młodszych aspirantów również pracowała w straży pożarnej, dlatego tym bardziej cieszyli się z tego, że ich synowie wybrali te samą drogę życiową. Szczególnie dumne były żony i dzieci a także przyjaciele aspirantów, którym towarzyszyli w tej ważnej chwili ich kariery zawodowej.

Uroczystość zakończyła defilada absolwentów.

KG