„Mapa drogowa” Nowej Piątki PiS

Podczas konferencji prasowej w siedzibie biura senatora Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Majera w Częstochowie przedstawiciele partii z okręgu częstochowskiego przedstawili w środę, 6 marca „mapę drogową” wprowadzenia w życie propozycji zwanych „Nową Piątką PiS”. Są to: rozszerzenie od lipca programu Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko, pomoc dla młodych osób, które do ukończenia 26. roku życia mają nie płacić podatku PIT, obniżenie kosztów pracy m.in. poprzez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu i obniżenie PIT-u dla wszystkich osób pracujących, 1100 złotych „trzynastki” dla emerytów oraz przywrócenie połączeń autobusowych w mniejszych miejscowościach.

– Rodzina jest najważniejsza. Stanowi filar silnego państwa i motor rozwoju gospodarki – powiedziała poseł Lidia Burzyńska, prezentując kolejne etapy prac nad rozszerzeniem programu Rodzina 500 Plus. – W pierwszej połowie marca bieżącego roku zostanie ogłoszony projekt. Również w marcu przeprowadzone będą konsultacje społeczne. W połowie kwietnia Rada Ministrów przyjmie projekt do realizacji. Kolejnym przystanek to prace parlamentarne, czyli trzy czytania, które powinny zakończyć się do końca kwietnia. Wierzymy, że prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę do połowy maja, a 1 lipca 2019 r.polskie rodziny, bez względu na dochód, otrzymają pieniądze z programu Rodzina 500 plus – poinformowała Lidia Burzyńska.

Senator Artur Warzocha powiedział, że nowe propozycje programowe zostaną zrealizowane dzięki zmniejszeniu luki w poborze podatku VAT, obniżeniu podatku CIT, uszczelnieniu Narodowego Funduszu Zdrowia i Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Artur Warzocha przedstawił także terminy kolejnych etapów prac nad przywróceniem połączeń autobusowych do małych miejscowości. – Projekt zostanie ogłoszony jeszcze w marcu bieżącego roku. W tym miesiącu odbędą się także konsultacje społeczne. Rada Ministrów przyjmie projekt na początku kwietnia. Prace parlamentarne będą trwać do połowy kwietnia. Projekt wejdzie w życie w kwietniu, a najpóźniej – w maju.

Artur Warzocha sprecyzował również terminy wprowadzenia 17-procentowej stawki podatku PIT i podwyższenia kosztów uzyskania przychodu. – Kwiecień będzie miesiącem konsultacji, maj czasem przyjęcia projektu przez Radę Ministrów, a później rozpoczną się prace parlamentarne. Zakładamy, że program wejdzie w życie od 1 października 2019 r. – powiedział senator. – Rząd jest przekonany na 90%, że realizacja „Nowej Piątki PiS” nie będzie wymagać nowelizacji ustawy budżetowej – dodał Artur Warzocha.

– Chcemy pokazać, że można zmieniać jakość i życie Polaków niezależnie od terminu wyborów – podkreślił senator Ryszard Majer, prezentując „mapę drogową” programu Emerytura Plus. – Począwszy od maja raz do roku będzie wypłacana trzynasta emerytura w wysokości 1100 zł brutto. Jeszcze w marcu będą toczyć się konsultacje między właściwymi ministerstwami. Na koniec miesiąca projekt zmian do ustawy przyjmie Rada Ministrów, a w kwietniu trafi do parlamentu. Mamy nadzieję, że prace parlamentarne pójdą na tyle sprawnie, iż z końcem kwietnia ustawy zostaną uchwalone i podpisane przez prezydenta – wyliczył senator.

– Większość projektów będziemy realizowali przed wakacjami. Chcemy dzielić się tymi dobrami, które udało się wypracować. Stać nas na to, żeby dobrymi owocami naszej pracy dzielić się z ogółem społeczeństwa – zakończył Ryszard Majer.

Szacuje się, że realizacja założeń programowych z „Nowej Piątki PiS” będzie kosztować 40-42 miliardów złotych.

Maciej Orman