Kondycja regionu częstochowskiego była jednym z tematów poruszanych podczas spotkania Marszałka Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego oraz przedstawicieli lokalnych władz Prawa i Sprawiedliwości z mieszkańcami Ziemi Częstochowskiej. Spotkanie miało miejsce we wtorkowy wieczór w Audytorium Uniwersytetu im. Jana Długosza, z ramienia senatora RP Artura Warzochy.

Wizyty tego typu w dużym stopniu przyczyniają się do rozwiązywaniu problemów społecznych.

– Spotykamy się i rozmawiamy z ludźmi, jesteśmy z mieszkańcami Polski. Nie odrywamy się od rzeczywistości, twardo stąpamy po ziemi, ponieważ chcemy jak najczęściej spotykać się z Polakami. Mimo że mamy na to mało czasu, każdą wolną chwilę wykorzystujemy na słuchanie Polaków, wsłuchiwanie się w propozycje, opinie, recenzje, również uwagi krytyczne. Wsłuchujemy się także marzenia, aby w przyszłości starać się je realizować – przekonywał Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Stanisław Karczewski.

Marszałek przyznał, że takie spotkania są okazją do rozmowy na temat kondycji Polski. To także dobry czas na podsumowania działań partii rządzącej oraz przedstawienie planów na przyszłość. Wszystko to ma opierać się na społecznym dialogu.

– Będziemy słuchać mieszkańców Częstochowy, spotykaliśmy się już w wielu miejscach. Mówili nam o swoich oczekiwaniach, dziękowali również za wiele programów, które udało nam się wprowadzić w życie, także jest duże zainteresowanie Polską i wyborami. Będę zachęcał do tego, by częstochowianie poszli do wyborów. Cieszy nas, że frekwencja w wyborach do Europarlamentu była tak wysoka – dodał marszałek RP.

Spotkanie z mieszkańcami było podsumowaniem wizyty Marszałka Senatu w Częstochowie. Z tej okazji w siedzibie Zarządu Regionu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” miała miejsce konferencja prasowa. Jedną z poruszanych kwestii dotyczących regionu był plan powstania Domu Polonii.

– Powstają i aktywizują się nowe środowiska polonijne. Dzieje się to wokół wielkiej pomocy (także finansowej), która jest organizowana. Wiemy, że gdy rozpoczynała się kadencja, budżet wspomagania Polonii przez Państwo Polskie wynosił ok. 65 mln zł rocznie. W tej chwili jest to ponad 100 mln zł. Mamy świadomość, że Częstochowa znajduje się w pierwszej trójce razem z Warszawą i Krakowem, jeśli chodzi o zainteresowanie ze strony środowisk polonijnych ze wschodu – mówił obecny na konferencji wiceminister rolnictwa, Szymon Giżyński.

Wśród tematów poruszanych zarówno na konferencji, jak i na spotkaniu z częstochowianami były m.in. prace nad przywróceniem województwa częstochowskiego w przyszłej kadencji.

BNO

Skip to content