„Maryjne drogi świętości…” – jasnogórskie przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

W Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Jasnogórski Prymas – Maryjna droga do świętości Stefana Kardynała Wyszyńskiego”.

Spotkania organizowane są przez Jasnogórski Instytut Maryjny i Instytut Prymasa Wyszyńskiego w Częstochowie w związku z planowaną beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego. 27 lutego odbyło się drugie z nich, zatytułowane „Maryjne drogi świętości – ślubowanie aż po zawierzenie”, które poprzedziła Msza św., odprawiona w tej intencji przez metropolitę częstochowskiego, abp Wacława Depo w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. O samym spotkaniu szerzej mówi o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

– Tematem dzisiejszego spotkania będą Śluby Jasnogórskie jako droga, którą, można by rzec, Prymas sprawdził na sobie, gdyż najpierw tę drogę “przemodlił”, a dopiero później napisał sam tekst Ślubów. Dzisiaj chcielibyśmy też pokazać, że jest to polska Karta Praw Człowieka, rodzaj przymierza, które wciąż obowiązuje, do którego trzeba wracać i które dotyczy nie tylko wierzących, ale także ich nie wyznających wiary w Boga bliźnich.

W spotkaniu, oprócz samego Księdza Arcybiskupa oraz o. Tabulskiego wzięło udział wielu znamienitych gości. Jednym z nich był Piotr Sutowicz, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, który wygłosił wykład „Abyśmy się społecznie miłowali – społeczny wymiar Ślubów Narodu Polskiego z 1956 r.”, a który jednocześnie podkreślał rolę stowarzyszenia w beatyfikacji Kardynała.

– Spotkania służą ubogaceniu i przygotowaniu nas do tej beatyfikacji. Oczywiście “Civitas Christiana” uruchamia podobne inicjatywy w całej Polsce, ale Jasna Góra jest miejscem szczególnym, w którym “maryjność” Kardynała musi zostać w jakiś sposób objawiona przed samą beatyfikacją – podsumowuje Sutowicz.

Po spotkaniu zgromadzeni modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego, a następnie uczestniczyli w czuwaniu modlitewnym w Instytucie Maryjnym w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Sam proces beatyfikacji został oficjalnie zatwierdzony 3 października ubiegłego roku, kiedy to papież Franciszek wydał dekret otwierający drogę do uznania Prymasa Tysiąclecia za świętego. Kardynał ma zostać beatyfikowany 7 czerwca, a jego beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, kard. Giovanni Angelo Becciu.

MSI

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content