„Maskarada”, czyli Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych za nami

DSCF9706

Dzisiaj(21 października) w Hali Sportowej Częstochowa odbyła się ostatnia impreza w ramach tegorocznego projektu „(Nie)pełnosprawni aktywni kulturalnie”, organizowanego przez Fundację Oczami Brata. Była to „Maskarada”, czyli Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych, w którym udział wzięło 14 grup teatralnych z terenu województwa śląskiego.
– Myślę, że „Maskarada” jest świętym uzdolnionych osób niepełnosprawnych, stąd tyle radosnych twarzy, stąd muzyka, stąd wiele występów teatralnych, muzycznych, tanecznych – mówi Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata. – Przyjechało do nas około 150 osób z terenu całego województwa – dodaje.
Aby „Maskarada” mogła się odbyć, zaangażowanych zostało 50 wolontariuszy, którzy zadbali o organizację wydarzenia artystycznego – tak ważnego dla ludzi z niepełnosprawnościami.
– Nasza grupa występowała wczoraj w Chorzowie, gdzie zdobyliśmy pierwsze miejsce. To było dla nas duże zaskoczenie, bo my po prostu chcemy dawać siebie poprzez naszą pracę, poprzez naszą terapię. Lubimy występować, jest to taka pasja. (…) To, co czuje się na scenie, jest zależne od spektaklu, który przedstawiamy. Ten dzisiejszy grałyśmy już kilkukrotnie, więc podchodzimy do niego bezstresowo i patrzymy na to jak na zabawę – zaznacza Anna Michalak z Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Wesołej w Częstochowie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek.
Podczas „Maskarady” można było zobaczyć zarówno wspaniałe stroje i rekwizyty, niezwykłą grę aktorską oraz taniec. Nie zabrakło również pięknych piosenek czy zabawnych wierszy. Najważniejsze dla aktorów amatorów było to, że wraz ze swoimi przyjaciółmi mogli pokazać innym to, co daje im radość.

KK