Masz prawo do zasiłku z powodu koronawirusa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na swojej stronie internetowej wzór oświadczenia o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły z powodu koronawirusa.

Zgodnie z przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia i są objęci ubezpieczeniem chorobowym.

– Obowiązkowo takim ubezpieczeniem objęte są osoby zatrudnione na umowę o pracę, natomiast dobrowolnie – zleceniobiorcy i przedsiębiorcy. Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem. Wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki jest do pobrania ze strony internetowej, jak też dostępny we wszystkich placówkach ZUS. Pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę o korzystaniu z opieki nad dzieckiem – tłumaczyła Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą oświadczenie takie należy przekazać bezpośrednio do ZUS-u.

– Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki. Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Nawet jeżeli pracodawca wypłaca zasiłek (w przypadku gdy jest do tego zobowiązany), wypłacone kwoty rozlicza z ZUS-em – dodała rzecznik.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na briefingu prasowym po czwartkowym posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego oznajmiła, że wkrótce zasiłek ten ma obowiązywać rodziców dzieci do 12 roku życia z mocą wsteczną.

BNO

Skip to content