Ponad tysiąc pielgrzymów uczestniczyło w dniach 25-26 czerwca w odbywającej się na Jasnej Górze 7. Narodowej Pielgrzymce Węgrów. Oprócz Węgrów mieszkających w swoim kraju, przybyli również Węgrzy z Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Serbii. W pielgrzymce uczestniczyli m. in. wicepremier Węgier Zsolt Semjén, ambasador Węgier dr Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz konsul generalna Węgier w Krakowie Adrienne Kórmendy. Jednym z wydarzeń pielgrzymki był wernisaż wystawy „Przenajświętsza Panienka, Patronka Węgrów”, który odbył się we wtorek 26 czerwca w Sali Rycerskiej jasnogórskiego klasztoru. Uroczystego otwarcia wystawy w obecności węgierskich gości dokonał metropolita częstochowski, abp Wacław Depo:
– Potwierdzamy, że mamy wspólne korzenie. Za św. Pawłem możemy powiedzieć, że tym fundamentem naszego braterstwa jest wiara chrześcijańska, czyli wiara w Chrystusa. On jest fundamentem, który zarówno w naszych dziejach, jak i narodu węgierskiego, jest zadaniem nie do utracenia. Dlatego dobrze, że jesteśmy razem. Potwierdzamy nie tylko społecznie czy politycznie pewne związki, ale również na bazie kultury. A kultura stanowi o tożsamości narodu. Bardzo chciałbym podziękować przedstawicielom władzy węgierskiej, że tego rodzaju pielgrzymowanie do miejsc modlitwy związanych z kultem Matki Bożej wzbogacają chociażby taką wystawą.
O wyjątkowości wystawy, która prezentuje kilkadziesiąt prac artystów węgierskich przedstawiających różne interpretacje czci i relacji Matki Bożej z Węgrami, mówiła ambasador Węgier dr Orsolya Zsuzsanna Kovács:
– Rzeczywiście jest to unikatowa wystawa, bo widzimy tutaj Matkę Bożą w wykonaniu współczesnych węgierskich artystów, i jest ciekawostką, że jest w tych przedstawieniach coś węgierskiego. Dziękujemy bardzo za to, że ta wystawa może być zaprezentowana tutaj, na Jasnej Górze, bo tu jest chyba najgodniejsze miejsce do tego. Wystawa to znakomite połączenie wiary ze sztuką i tym wyjątkowym miejscem.
Wielowiekowe związki Polski i Węgier, nie tylko w aspekcie historycznym ale i duchowym, podkreślał przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra:
– To pielgrzymowanie Węgrów na Jasną Górę, które obserwujemy w ostatnich latach, to renesans przybywania pielgrzymów z tego kraju. Ale jest to też dla nas bardzo ważne świadectwo, że naród polski i węgierski jest razem nie tylko w wymiarze związków kulturalnych i historycznych, ale widać, że te nasze związki maja fundament duchowy. Dla nas, na Jasnej Górze, istotna jest świadomość, że pierwsi paulini w 1382 roku przybyli tutaj właśnie z Węgier. To oni rozpoczęli życie na tym miejscu, to oni przyjęli ikonę Matki Bożej, byli tymi pierwszymi stróżami ikony Bogarodzicy i dzięki Bożej Opatrzności to miejsce stało się Sanktuarium Narodu.
Wystawa „Przenajświętsza Panienka, Patronka Węgrów” jest udostępniona zwiedzającym w Sali Rycerskiej. Wstęp wolny.

ZD

Skip to content