Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach

Brązowy medal w pływaniu na 100 m stylem klasycznym i srebro na 200 m stylem dowolnym wywalczył w chińskim Chengdu mł. asp. Mateusz Chowaniec z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach podczas Igrzysk Olimpijskich Służb Mundurowych. Formację PSP z województwa śląskiego reprezentował również bryg. Dariusz Andryszkiewicz z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie.

Dla mł. asp. Mateusza Chowańca był to debiut w tej imprezie. W pierwszym dniu zawodów, podczas rywalizacji na 100 m stylem klasycznym, stanął na najniższym stopniu podium, poprawiając rekord życiowy o ponad dwie sekundy.

W kolejnym dniu rywalizacji strażakowi przyszło stanąć do walki o medale na 200 m stylem dowolnym. Poprawiając rekord życiowy na długim basenie o 4 sekundy, mł. asp. Chowaniec musiał uznać wyższość indyjskiego pływaka specjalizującego się w stylu dowolnym i motylkowym. Polak przegrał walkę o złoto z reprezentantem kadry narodowej seniorów Indii, który reprezentował swój kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.

Z bardzo dobrej strony pokazał się bryg. Dariusz Andruszkiewicz na co dzień pełniący służbę w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. Stanął w szranki z 54 rywalami w trzech odmianach bilarda. Po wielu godzinach zaciętej rywalizacji znalazł się w gronie 8 najlepszych zawodników. W walce o brąz przegrał 1:3 z reprezentantem Chin.

Organizowane co dwa lata Igrzyska Olimpijskie Służb Mundurowych cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród aktywnych, jak i emerytowanych strażaków, policjantów i przedstawicieli innych służb z całego świata.

W tym roku blisko 10 tys. zawodników rywalizowało w 61 konkurencjach.

Historia zawodów sięga roku 1986, kiedy to odbyły się po raz pierwszy w San Diego w USA.

źródło: informacja prasowa rzecznika komendanta CS PSP w Częstochowie