„Miasto Plus” przyszłością dla Częstochowy?

Program „Miasto Plus” był głównym tematem konferencji prasowej zorganizowanej w piątkowe przedpołudnie w Urzędzie Miasta Częstochowy. Projekt przygotowała grupa samorządowców należących do partii Porozumienie Jarosława Gowina.

Celem programu jest wsparcie samorządów różnej wielkości w trzech kierunkach rozwoju miast.

– Pierwszym jest inteligentne miasto „Smart City”, czyli wprowadzenie nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, poprawiających funkcjonowanie miast, np. monitoring wizyjny. Drugim kierunek to „przyjazne miasto” i zaproponowanie szeregu rozwiązań, które składają się na poprawę jakości życia mieszkańców, np. przeciwdziałanie smogowi. Trzecim kierunkiem są „nowe kompetencje miast – deglomeracja”, czyli przeciwzwalczanie wyludnianiu się miast, poprzez tworzenie nowych miejsc pracy oraz poprzez tworzenie urzędów centralnych i regionalnych – mówił radny Rady Miasta Częstochowy i jednocześnie kandydat w zbliżających się wyborach do Sejmu Paweł Ruksza, który uczestniczy w pracach nad programem.

A jakie centralizowane urzędy można ściągnąć do Częstochowy?

– Za wcześnie jest, aby mówić z nazwy o konkretnych urzędach. Należałoby zastanowić się, jakie przymioty ma Częstochowa oraz jakimi strukturami i funkcjami lokalnymi i regionalnymi dysponujemy. Ciężko mówić, żeby powstał tu Główny Urząd Górnictwa, ponieważ w tym przodują Katowice i Śląsk. W naszym przypadku możemy spojrzeć na urzędy rolnicze oraz turystyczne – dodał radny.

Wszystko po to, by Polska rozwijała się równomiernie, a mniejsze ośrodki miały takie same szanse na rozwój jak Warszawa czy stolice województw. To jeden z ważniejszych punktów programu Porozumienia Gowina.

BNO