Fot. Radio Fiat

Dzisiaj, 9 czerwca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów. Jego ideą jest podkreślenie misji i znaczenia archiwów dla zbiorowej pamięci narodów.

Do głównych zadań archiwów należy gromadzenie wszelkiego rodzaju akt, dokumentów i korespondencji. Materiały te muszą być jednak źródłem informacji o wartości historycznej. Wiele cennych dokumentów znajduje się także w Archiwum Państwowym w Częstochowie, o czym mówi Ewa Dubaj, kierownik oddziału.

– Najstarszy dokument dotyczy pobliskiego Mstowa. To Księga Urodzeń datowana na XVII wiek. Jeżeli chodzi o samą Częstochowę, mamy bardzo bogaty zbiór dokumentów. Najstarsze księgi pochodzą z XVIII wieku. Pokazują, jak wyglądało życie codzienne w naszym mieście. Zasób archiwum obejmuje teren całego byłego województwa częstochowskiego. Są to dokumenty dotyczące m.in. Krzepic i Koziegłów. Mamy też bardzo ciekawe i stare dokumenty również naszych wschodnich rubieży, czyli obecnego powiatu włoszczowskiego, miejscowości Radków, Koniecpol, a także Olesno oraz Lubliniec. Każdy może znaleźć coś ciekawego. Najczęściej wykorzystywane dokumenty, na podstawie których można prowadzić badania genealogiczne.

Ewa Dubaj wyjaśnia też, w jaki sposób częstochowskie archiwum funkcjonuje w czasie pandemii.

– Jak większość instytucji mamy ograniczony zakres funkcjonowania. Staramy się jednak odpowiadać na wszystkie listy. Udzielamy także odpowiedzi na wszystkie kwerendy genealogiczne. Niestety czytelnia nie jest jeszcze czynna. Nie można więc korzystać z dokumentów u nas na miejscu. Chcemy, aby każdy uzyskał odpowiedź na nurtujące pytania, dlatego prosimy też o kierowanie ich do nas w formie wniosków (mailowej, tradycyjnej).

Międzynarodowy Dzień Archiwów ustanowiono w 2007 roku podczas sesji Międzynarodowej Rady Archiwów. Obecnie w skład polskich archiwów państwowych wchodzi 30 placówek o zasięgu regionalnym i 3 archiwa centralne: Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych i Narodowe Archiwum Cyfrowe.

ABK

Skip to content