Dzisiaj (27.03) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Został uchwalony w 1961 roku na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Z tej okazji chętni mogli bezpłatnie poznać zakamarki częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza.

Grupy zwiedzających mogły zobaczyć scenę małą i dużą, kulisy, magazyn kostiumów oraz garderoby zespołu aktorskiego. Wczoraj (26.03) Teatr im. Adama Mickiewicza zwiedziło 90 osób podzielonych na 15-osobowe grupy. Oprowadzali je pracownicy Działu Promocji i Sprzedaży Teatru oraz sekretarz literacki instytucji Ewa Oleś:

Ten teatr powstał w 1926 roku, czyli ma ponad 90 lat. Powstał z inicjatywy Jana Otrębskiego, który był pierwszym dyrektorem tego teatru, ale przede wszystkim był aktorem – mówi Ewa Oleś.

Ewa Oleś, oprowadzając grupy, nie tylko zapoznawała je ze specyfiką danych miejsc, ale również opowiadała ciekawe anegdoty, które przybliżyły zwiedzającym teatralne życie:

Spektakl zielony jest ostatnim granym spektaklem. Aktorzy podczas tego spektaklu robią sobie żarty. Podkładają sobie różne rekwizyty, np. jeśli akcja spektaklu dzieje się w XIX wieku to kuchenka mikrofalowa pojawia się na scenie albo telefon komórkowy. Głównie polega to na tym, żeby „wygotować” partnera scenicznego. Jest to żargon teatralny i chodzi o to, żeby doprowadzić partnera scenicznego do śmiechu, żeby stracił wątek i nie wiedział jak się zachować – mówi Ewa Oleś.

Zainteresowanie teatrem oraz miejscami, które na co dzień nie są dostępne dla widzów, było tak duże, że kolejna odsłona tego typu akcji jest planowana na kwiecień.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru po raz kolejny zostanie zaprezentowany spektakl „Czyż nie dobija się koni” w reżyserii Magdaleny Piekorz. Początek o godzinie 18.

AK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content