Mikrowyprawy bez barier

„Mikrowyprawy bez barier”, to tytuł spotkania dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Odbyło się ono we wtorek, 12 września w Klubokawiarni Alternatywa 21. Spotkanie prowadził Daniel Zalejski, animator podróży. Mówił o możliwościach organizowania ciekawych wycieczek w regionie częstochowskim:
– Poruszamy takie kwestie, jak różnego typu atrakcje i lokale są przygotowane pod kątem osób niepełnosprawnych oraz jak możemy sprawnie zorganizować wyjazd na Jurę dla osób, które muszą włożyć trochę więcej wysiłku w zwiedzanie. Wystarczy, że organizator takiej wycieczki również włoży trochę wysiłku w organizację i jestem święcie przekonany, że Jurę i jej „perełki” można pokazać wszystkim. Niezależnie od tego, czy ktoś może to zrobić samodzielnie, czy z czyjąś pomocą. – mówi Zalejski.
Każdy może taką wycieczkę zorganizować za pomocą przewodnika:
– Nie musimy korzystać z biur podróży ani innych zorganizowanych wycieczek w sensie komercyjnym. Sami bezproblemowo jesteśmy w stanie taki wyjazd zaplanować. – zapewnia Zalejski. – Mamy nowoczesne pociągi, perony są przebudowywane lub już mają udogodnienia dla niepełnosprawnych. Jedyne, na co musimy zwrócić uwagę, to aby skracać dystanse i jak najłatwiejszą drogą docierać do celu. Minusem będzie to, że nie dotrzemy do miejsc, których nie ma w przewodniku. Do takich, gdzie można się wyciszyć. W okresie wakacyjnym może tego brakować przy głównych atrakcjach. Dzięki temu, że mieszkając na Jurze możemy wybrać się tam jesienią, możemy poczuć ten spokój w najciekawszych miejscach.
Wycieczki zaproponowane przez Daniela Zalejskiego możliwe są do zrealizowania dla niepełnosprawnych z niskim budżetem, czyli są niewymagające pod względem finansowym, czasowym i organizacyjnym.

KN

źródło foto: zalejski.com