Miniony weekend oczami częstochowskich służb

Miniony weekend, choć obfitował w wiele wydarzeń, był umiarkowanie spokojny – zaznaczają częstochowskie służby. Zdecydowana większość niebezpiecznych zdarzeń miała miejsce na częstochowskich drogach. O szczegółach mówi Marta Ladowska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– W piątek na drogach Częstochowy i powiatu doszło do dwudziestu pięciu kolizji. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego odnotowali także jeden wypadek, do którego doszło na ul. Dźbowskiej na ścieżce rowerowej, zderzyło się tam dwóch rowerzystów, jeden z nich doznał obrażeń ciała, został przewieziony do szpitala. W sobotę doszło do dwunastu kolizji i trzech wypadków.

Poza zdarzeniami drogowymi, policja zabezpieczała także zgromadzenia publiczne odbywające się w miniony weekend:

– W niedzielę policjanci z Częstochowy wraz z funkcjonariuszami z komendy wojewódzkiej zabezpieczali zgromadzenia zgłoszone na terenie miasta. Według naszych ustaleń, w marszu równości udział wzięło od sześciuset do siedmiuset osób, natomiast we wszystkich kontrmanifestacjach uczestniczyło około trzystu osób. Policjanci wylegitymowali kilkadziesiąt osób, zostały wystawione także trzy mandaty karne. Wyjaśniamy okoliczności zgłoszonego nam zdarzenia pod kątem publicznego znieważenia symboli narodowych.

Z perspektywy Straży Miejskiej, miniony weekend był spokojny. Szczegóły zdradza Artur Kucharski:

– Podczas minionych trzech dni dyżurni Straży Miejskiej w Częstochowie odebrali od mieszkańców 143 zgłoszenia z wnioskami o interwencję. Najwięcej interwencji dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Były to łącznie 64 interwencje. Zabezpieczaliśmy wiele imprez plenerowych, w tym pielgrzymkę Radia Maryja na Jasną Górę.

Kamil Dzwonnik podsumowuje weekend z perspektywy częstochowskiej Straży Pożarnej:

– Na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego powstało łącznie 106 zdarzeń, z czego trzynaście to pożary, pięć to alarmy fałszywe oraz aż 86 miejscowych zagrożeń, w tym wypadek na DK1 w miejscowości Wanaty. Poszkodowane zostały trzy osoby. Straż Pożarna zaangażowała się także w poszukiwania zaginionego mężczyzny, działania prowadzone były przez kilka godzin wspólnie z policją i wojskiem, zostały zakończone sukcesem.

SW